Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / 2.03 – Szkolenie dla wolontariuszy w Domu Ukraińskim

2.03 – Szkolenie dla wolontariuszy w Domu Ukraińskim

2 marca br. w Domu Ukraińskim w Warszawie odbyło się szkolenie projektu wsparcia pro bono uchodźców z Ukrainy dotyczące polskiego systemu podatkowego.

Było to jedno ze szkoleń organizowanych w ramach European Lawyers in Lesvos (ELIL), charytatywnej organizacji non-profit specjalizującej się w prawie azylowym. Prawnicy, którzy działają w ramach ELIL pracują nad zapewnieniem darmowej pomocy prawnej dla osób ubiegających się o azyl.

ELIL LOGO - 2.03 - Szkolenie dla wolontariuszy w Domu Ukraińskim

W Polsce w ciągu ostatniego roku grupą, która szczególnie potrzebowała takiego wsparcia byli i w dalszym ciągu są właśnie uchodźcy z Ukrainy. Przyjeżdżając do Polski w celu zamieszkania tutaj, mierzą się oni z wieloma wyzwaniami, między innymi z całkowicie nowym systemem opodatkowania. Wolontariusze pracujący w Domu Ukraińskim, posiadający doświadczenie w księgowości, zdecydowali się wesprzeć takie osoby i pomóc im w tej trudnej sytuacji.

Dom Ukraiński został stworzony przez działającą już od 2009 roku fundację „Nasz Wybór”. Jest to miejsce wspierające integrację imigrantów z Ukrainy ze społeczeństwem polskim. Aktualnie jednak działa on jako kryzysowe centrum pomocy Ukraińcom, oferując szereg działań pomocowych, takich jak infolinia przeznaczona dla Ukraińców przyjeżdżających do Polski, pomoc w znalezieniu zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy czy oferowanie pomocy psychologicznej.

Celem szkolenia, które odbyło się w Domu Ukraińskim było przedstawienie najważniejszych kwestii związanych z polskim systemem podatkowym, a w szczególności z rozliczeniem PIT. Szkolenie poprowadzone zostało przez Mirosława Siwińskiego – partnera w Advicero Nexia, doradcę podatkowego i radcę prawnego, a uczestnikami byli Wolontariusze, którzy na co dzień pomagają w rozliczeniu PIT w Polsce.

konf 2 768x1024 - 2.03 - Szkolenie dla wolontariuszy w Domu Ukraińskim

W ramach pierwszej części szkolenia Mirosław Siwiński przybliżył najważniejsze kwestie o których powinny wiedzieć osoby przebywające w Polsce. Nasz ekspert poruszył przede wszystkim kwestie dotyczące wyboru opodatkowania oraz rozliczenia PIT dla uchodźców z Ukrainy. Dla obywateli Ukrainy, którzy planują zostać w Polsce na dłużej i pracować tutaj, zagadnienia dotyczące polskiego systemu opodatkowania są w szczególności ważne, a każde wsparcie merytoryczne pomaga im lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Druga część szkolenia składała się z pytań i odpowiedzi. Mirosław Siwiński miał możliwość udzielić eksperckich odpowiedzi na wszelkie pytania, które zostały zadane przez Wolontariuszy. Pytania dotyczyły w szczególności procesu i sposobów rozliczania podatku dochodowego (PIT) w Polsce.

Jest to kolejna tego typu aktywność, którą jako Advicero Nexia podjęliśmy w ramach prowadzonej przez nas szerokiej działalności charytatywnej. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc dzieląc się naszą praktyczną wiedzą. Mamy również nadzieję, że ułatwi to dalszą pracę Wolontariuszom.

UkrainskiDOM 1024x576 - 2.03 - Szkolenie dla wolontariuszy w Domu Ukraińskim

Podobne wpisy