Szanowni Państwo,
Informujemy, że z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz.U. 2023, poz. 1130, dalej: „ustawa o Funduszu”). Poniżej wskazujemy najważniejsze informacje związane z obowiązującą ustawą o Funduszu. Zachęcamy do zapoznania się z naszym alertem, aby sprawdzić czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będą Państwo podmiotem zobowiązanym do złożenia deklaracji i wniesienia wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa (dalej: „Fundusz”).
Jakie podmioty są zobowiązane do dokonywania wpłat?
Ustawa o Funduszu nakłada obowiązek dokonywania wpłat na podmioty prowadzące:
- skup,
- przechowywanie,
- obróbkę lub
- przetwórstwo produktów rolnych,
nazywane także „podmiotami skupującymi”, o ile są one podatnikami VAT.
Przepisy ustawy o Funduszu jednoznacznie określają, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie nabycia produktów rolnych od producenta rolnego. Zgodnie ze wskazówkami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dalej: „KOWR”) wpłaty te obejmują również sieci handlowe, które nabywają produkty od producentów rolnych, bez względu na ilość rolników, od których pochodzą te produkty.
Czym jest Fundusz i jaki jest cel jego wprowadzenia?
Fundusz stanowi wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje KOWR i powstał, aby zagwarantować producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.
Na dochody Funduszu będą składały się:
- wpłaty dokonywane przez podmioty skupujące,
- odsetki od środków lokowanych w formie depozytu u Ministra Finansów,
- środki finansowe odzyskane przez KOWR w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat.
Od czego dokonywane są wpłaty?
Wpłaty na Fundusz są naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które zostały nabyte od producentów rolnych (np. jaja, mięso, produkty mleczarskie, owoce, warzywa, kawa).
Terminy i obowiązki raportowe
Podmiot skupujący ma obowiązek:
- dokonywania wpłat na Fundusz za okresy kwartalne w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału – oznacza to, że wpłata za I kwartał 2024 r. powinna zostać wniesiona w terminie do 30 kwietnia 2024 r.,
- złożenia dyrektorowi oddziału terenowego KOWR deklaracji kwartalnej o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz w terminie do 26. dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału – w przypadku deklaracji za I kwartał 2024 r. termin przypada na 26 kwietnia 2024 r.
Wsparcie Nexia Advicero
W związku z wejściem w życie ustawy o Funduszu oferujemy Państwu nasze wsparcie w tym zakresie. W przypadku wątpliwości przeanalizujemy czy podlegają Państwo pod powyższe przepisy oraz mają obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.