Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Rozliczanie sprzedaży wysyłkowej

Rozliczanie sprzedaży wysyłkowej

W dłuższej perspektywie, planowana jest zmiana dotycząca wprowadzenia systemu One-Stop Shop (OSS), który ma zastąpić funkcjonujący obecnie MOSS oraz zostać poszerzony o sprzedaż wysyłkową oraz towary importowane z państwa spoza Unii Europejskiej (przesyłka o maksymalnej wartości 150 EUR). Sprzedaż wysyłkowa z państw trzecich była do tej pory traktowana jak zwykły import towarów. Propozycja wprowadzenia OSS ma na celu takie rozszerzenie małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS), żeby obejmował nie tylko usługi elektroniczne, ale też dostarczanie towarów online oraz dostarczanie innych usług konsumentom końcowym, a także służył jako nowy punkt kompleksowej obsługi na przywóz.

Działający MOSS pozwala rozliczyć podatek VAT w kraju sprzedawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym te podmioty posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, jednak przepis ten nie ma zastosowania przy spełnieniu określonych warunków, w tym w sytuacji, kiedy roczna sprzedaż netto usług objętych tym systemem przekroczy 42.000 zł. Procedura MOSS stanowi ułatwienie, z którego przedsiębiorca może skorzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Jeżeli powyższy limit kwotowy zostanie przekroczony, to podatnik może skorzystać z procedury MOSS, jeśli jednak tego nie zrobi, to będzie musiał rozliczyć VAT w kraju, w którym limit został przekroczony.

W przypadku chęci uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Mirosławem Siwińskim pod adresem msiwinski@advicero.eu lub numerem +48 533 339 592 bądź kontakt z naszym biurem pod adresem office@advicero.eu.