Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Ministerstwo Finansów podsumowało konsultacje KSeF

Ministerstwo Finansów podsumowało konsultacje KSeF

Przedstawiciele MF zorganizowali w ostatnich dniach marca spotkanie, aby podsumować konsultacje KSeF i przedstawić swoje kolejne kroki dotyczące wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. Jeżeli jeszcze nie czytali Państwo naszego wpisu o konsultacjach KSeF, wystarczy kliknąć tutaj: https://www.nexiaadvicero.eu/co-wiemy-po-zakonczeniu-konsultacji-w-sprawie-ksef/ a poniżej przedstawiamy informacje przekazane przez Ministerstwo na ostatnim spotkaniu:

 • Termin obligatoryjnego wprowadzenia KSeF zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja, a pracę legislacyjne dotyczące tego rozwiązania zakończą się w lipcu.
 • Obowiązek stosowania KSeF ma dotyczyć wszystkich podatników w tym samym terminie. Przypominamy, że uprzednio KSeF miał być obligatoryjny w pierwszej kolejności dla czynnych podatników VAT, a podatnicy zwolnieni z VAT mieli go stosować obligatoryjnie 6 miesięcy później.
 • Odroczone zostaną:
  • kary za nieużywanie i błędne używanie KSeF,
  • obowiązek podania numeru KSeF w płatnościach,
  • korzystanie z KSeF w przypadku wystawiania paragonów NIP i faktur z kas rejestrujących.
 • MF przedstawiło propozycję dotyczącą tzw. trybu offline: w okresie przejściowym, wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z opcji wystawienia faktur elektronicznych poza KSeF (offline) z kodem QR i wprowadzenia ich do systemu następnego dnia roboczego.
 • Zostanie wprowadzona możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. Konsumenci będą mieli zapewniony anonimowy dostęp do faktur za pomocą kodu QR.
 • Będzie możliwe dodawania załączników do faktur w KSeF w formie ustrukturyzowanej, zależnej od przedmiotu sprzedaży oraz wcześniejsze wygenerowanie oraz pobranie certyfikatów nabywcy do faktur w okresie awarii i offline.
 • Faktury papierowe będą dozwolone w okresie przejściowym dla podatników, którzy nie wystawiają faktur przekraczających kwotę 450 PLN, a ich suma w skali miesiąca nie przekracza 10 tys. PLN. Rozwiązanie to dedykowane jest dla podatników, dla których wdrożenie KSeF będzie wyjątkowo problematyczne.
 • Jeżeli faktury zostały wystawione w formie papierowej bądź w trybie offline, powstanie obowiązek oznaczenia ich w ewidencji sprzedaży JPK_VAT.

MF ogłosiło, że w drugiej połowie kwietnia zostanie opublikowana aplikacja mobilna KSeF, promująca to rozwiązanie. Ponadto w maju, we wszystkich urzędach skarbowych i izbach skarbowych ruszą szkolenia dla podatników.

Główne tematy poruszane podczas planowych konsultacji to m.in.:

 • zasady generowania kodów QR na e-Fakturach,
 • aplikacja mobilna KSeF i bezpłatne oprogramowanie KSeF,
 • zakres e-fakturowania.

Do użytku podatników zostaną również udostępnione filmiki instruktażowe, a od lipca zostanie uruchomiona infolinia KSeF. W razie dalszych wątpliwości, podatnicy będą mogli umówić się na konsultacje indywidualne w swoim urzędzie skarbowym.  MF przewiduje również spotkania z deweloperami rozwiązań IT integralnych dla KSeF z myślą o podatnikach, którzy zdecydują się na korzystanie z takich rozwiązań.

Mimo, że było to jak na razie ostatnie obecnie zaplanowane spotkanie MF z podatnikami, wielokrotnie podkreślono, że nie oznacza to końca konsultacji. Podatnicy nadal mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje, tak aby KSeF stał się programem dopasowanym do ich potrzeb. 

Specjaliści Nexia Advicero będą śledzić dalsze działania MF i informować Państwa na bieżąco w nowościach w zakresie wdrażania Krajowego Systemu eFaktur.