Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Lista „największych polskich podatników CIT” ponownie opublikowana

Lista „największych polskich podatników CIT” ponownie opublikowana

Z końcem września jak co roku Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych polskich spółek, których przychody w 2022 r. przekroczyły 50 mln euro oraz listę podatkowych grup kapitałowych i spółek nieruchomościowych, podając do publicznej wiadomości informacje o ich rozliczeniach podatkowych.

Z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy możemy dowiedzieć się jak w 2022 r., naznaczonym mocno z jednej strony wychodzeniem z okresu pandemii COVID-19, a z drugiej wojną na Ukrainie i wzrastającą inflacją, radziły sobie największe polskie spółki.

cit podatnicy 2023 - Lista „największych polskich podatników CIT” ponownie opublikowana

Z powyższej listy wynika również, że z roku na rok coraz więcej spółek jest zobligowanych do publikacji informacji ze zrealizowanej strategii podatkowej (obowiązek ten dotyczy właśnie podmiotów, których przychody przekroczyły 50 mln euro).

Początek października to najlepszy czas; zarówno dla podatników, którzy po raz pierwszy jak i dla tych, którzy kolejny raz będą realizowali ten obowiązek, do rozpoczęcia prac w tym zakresie.

Termin na złożenie sprawozdania upływa 31 grudnia 2023 r. dla podatników, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Dla tych, których rok podatkowy jest przesunięty, upływa w terminie do końca 12 miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.