Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / JPK_V7 – nowe wzory struktur (JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2))

JPK_V7 – nowe wzory struktur (JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2))

W dniu 27 grudnia 2021 roku opublikowano nowe wzory Jednolitych Plików Kontrolnych – JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2). Podatnicy powinni już zapoznać się oraz mówiąc konkretniej złożyć deklaracje z nowymi wzorami Jednolitych Plików Kontrolnych z deklaracją, tj. JPK_V7M(2) dla rozliczeń miesięcznych i JPK_V7K(2) dla rozliczeń kwartalnych.

Zaktualizowane struktury plików uwzględniają zmiany prawne, które wchodzą w życie w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku. Zmiany, które naniesiono w odświeżonej strukturze to przede wszystkim wprowadzenie nowych kodów oznaczeń procedur dla sprzedaży OSS (One Stop Shop), która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Dodatkowa aktualizowano strukturę o nowe już obowiązujące zwroty VAT 25 i 40 dniowy oraz na dobre pozbyto się oznaczenia MPP dla podzielonej płatności.  Reszta zmian to właściwie poprawki kosmetyczne kodu struktury.

Zestawienie wprowadzonych zmian w strukturze plików jest dostępne na podatki.gov.pl w zakładce JPK_VAT z deklaracją w części Pliki do pobrania.

Providerzy systemów finansowo-księgowych zobowiązani są dodać możliwość generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego na nowej strukturze do oprogramowania, które tworzą. Z punktu widzenia podatnika, który za zadanie ma przygotować JPK i go wysłać nie powinny być odczuwalne praktycznie żadne różnice. Problem może się pojawić jeśli taki dostawca oprogramowania nie zaktualizuje na czas struktury w tworzonym przez niego oprogramowaniu, a w konsekwencji podatnik nie będzie zdolny wysłać takiego JPK w terminie.

W praktyce JPK za styczeń składany do 25 lutego 2022 roku musi zostać wysłany z uwzględnieniem nowej struktury.

Korekty plików JPK od października 2020 roku do grudnia 2021 należy składać według starego wzoru. Analogicznie korekty od okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się po styczniu 2022 należy składać według wzoru formularza JPK_V7M(2)/JPK_V7K(2).

Warto wspomnieć, że od 1 kwietnia 2022 zmieni się również struktura JPK_FA.