Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / JEDEN NUMER RACHUNKU DLA ROZLICZEŃ Z URZĘDAMI

JEDEN NUMER RACHUNKU DLA ROZLICZEŃ Z URZĘDAMI

W przeciągu kilku dni ma ruszyć kampania Ministerstwa Finansów promująca rewolucyjne rozwiązanie. Mianowicie do każdego podatnika będzie przypisane indywidualne konto, na którym będzie mógł rozliczać taki podatki jak PIT, CIT czy VAT.

Obecnie każdy urząd posiada odrębne rachunki oraz subkonta do konkretnych podatków. Czyli przykładowo podatek PCC przesyłamy na jedno konto, zaś inny podatek już na inne nawet w ramach tego samego urzędu. Kolejnym problemem jest zmiana siedziby lub adresu zamieszkania, wtedy także zmienia się co do zasady właściwość danego organu podatkowego i tym samym numer rachunku urzędu.

Planuje się, że już od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik i płatnik otrzyma indywidualny numer rachunku, na który będzie wpłacać należności na obecną chwile trzech wyżej wymienionych podatków. Jeśli pomysł się sprawdzi to w przyszłości będzie można wpłacać wszystkie należności. Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta.

Indywidualny rachunek to przede wszystkim ułatwienie dla przedsiębiorców i zminimalizowanie szansy pomyłki. Jest jednym z narzędzi pozwalającym zwiększyć komfort kontaktuz organami podatkowymi. Warto wspomnieć, ze rozwiązanie takie funkcjonuje już od kilkunastu miesięcy w przypadku rozliczeń płatników z ZUS.

Kolejnym rozważanym pomysłem ułatwiającym takie kontakty ma być  możliwość załatwienia sprawy podatkowej w dowolnym urzędzie.