Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi, obchodzony co roku 22 kwietnia, jest corocznym świętem mającym na celu podkreślenie roli ekologii i ochrony środowiska w naszym życiu.

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony już w 1970 roku i obchodzony na całym świecie promuje postawy proekologiczne w społeczeństwie. Dzień ten stanowi idealną okazję do refleksji nad znaczeniem ochrony środowiska i nad zapobieganiem negatywnym skutkom działalności ludzi.

2023 1 - Dzień Ziemi 2023

Znaczenie ekologii i ochrony środowiska wzrasta z każdym rokiem, a problemy, takie jak zmiana klimatu, degradacja przyrody i zanieczyszczenia ziemi, wody oraz powietrza, z którymi boryka się nasza planeta są coraz bardziej widoczne. Z tego też powodu tak ważne jest, żeby każdy działał w sposób odpowiedzialny wobec środowiska. Oto kilka przykładów jak każdy z nas, drobnymi, codziennymi działaniami, może wpłynąć na poprawę stanu naszej planety:

1. Segreguj śmieci

Segregacja śmieci umożliwia odzysk i ponowne wykorzystanie surowców takich jak, np. plastik, czy papier. Warto wdrożyć w życie podstawowe zasady segregacji odpadów na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane, ponieważ można w ten sposób przyczynić się do recyklingu i uniknąć nagromadzania się odpadów. W naszym biurze w Warszawie segregujemy odpady już od dawna, zachęcamy także naszych pracowników do wprowadzenia takiego rozwiązania w ich życiu codziennym. Segregując śmieci nie tylko przyczyniamy się do utrzymania planety w czystości, ale jest to także wygodne rozwiązanie zapewniające porządek w biurze.

2. Korzystaj z transportu publicznego lub roweru

W obecnych czasach, w szczególności w dużych miastach, transport samochodowy stał się jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza. Korzystanie z transportu publicznego bądź roweru nie tylko wspiera środowisko, ale także jest proste, pozwala oszczędzić czas a także nawet pieniądze. Podczas wyboru lokalizacji biura warto o tym pamiętać i wybierać dobrze skomunikowane miejsca. Wybierając naszą siedzibę przykładaliśmy do tego szczególną uwagę. W efekcie biuro Advicero Nexia znajduje się w samym centrum miasta, dzięki czemu dojazd do niego możliwy jest za pomocą wszystkich publicznych środków transportu dostępnych w Warszawie – metra, tramwaju, a także autobusu. Większość naszych pracowników jadąc do pracy właśnie z tego powodu wybiera publiczne środki transportu – są one tańsze, szybsze, a do tego bardziej ekologiczne! Jest to idealny sposób, żeby znacząco ograniczyć swój ślad węglowy.

3. Kupuj świadomie

W czasach mody fast fashion przestaliśmy zastanawiać się, czy to co kupujemy jest nam rzeczywiście potrzebne. Podczas zakupów warto czasami zatrzymać się i rozważyć, czy to ubranie jest nam rzeczywiście potrzebne, a także czy jest ono na tyle trwały, że nie ulegnie zniszczeniu już po kilku praniach. Dodatkowo, warto jest dawać ubraniom, których już nie nosimy, drugie życie i przekazywać je dalej, zamiast wyrzucać pomimo dobrego stanu. Obecnie ubrania oddać można do specjalnych pojemników znajdujących się w wielu miastach Polski lub zaangażować się w prowadzone zbiórki odzieży. W Advicero Nexia bardzo często wspieramy takie inicjatywy, a dla naszych pracowników jest to dodatkowy impuls to zrobienia miejsca w swoich szafach.

4. Ograniczaj zużycie energii

Energię zużywamy na co dzień podczas większości czynności, które wykonujemy. W szczególności w biurach ważne jest dbanie o ilość marnowanej energii, np. gdy zapalone światła zostawione są na całą noc, a klimatyzacja pracuje na najwyższych obrotach. W Advicero Nexia zwracamy szczególną uwagę na oszczędne zużycie energii, a nasi pracownicy podchodzą w świadomy sposób do korzystania z urządzeń i przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w miejscu pracy. W życiu codziennym należy ponadto zwrócić uwagę, np. czy korzystamy w nadmiarze z urządzeń, które są energochłonne lub czy nasze oświetlenie jest energooszczędne.

5. Oszczędzaj wodę i dbaj o zbiorniki wodne

Warto także zwrócić uwagę na ilość wody, którą zużywamy. Czynności takie jak dokładne zakręcanie kranów, wybranie krótszego prysznica zamiast długiej kąpieli w wannie czy włączanie pralki i zmywarki dopiero gdy będzie ona wypełniona, w znaczący sposób pomogą nam w ograniczeniu marnowania wody. Dodatkowo, zachęcamy do szanowania zbiorników wodnych i środowiska naturalnego znajdującego się w ich najbliższym otoczeniu. W minionych latach nasza firma zaangażowała się w szereg aktywności związanych z dbaniem o środowisko wodne, takich jak sprzątanie brzegów i plaży Wisły (więcej na ten temat: Nexia Day 2021, Nexia Day 2019).

sprzatanie plazy - Dzień Ziemi 2023

W Advicero Nexia jesteśmy świadomi wpływu, który jako ludzie wywieramy na środowisko naturalne. Dlatego też bierzemy udział w szeregu aktywności wspierających zrównoważony rozwój i ekologię.

Od kilku lat bierzemy udział w konferencjach i spotkaniach, mających na celu zwiększenie świadomości dotyczącej znaczenia energii odnawialnej, takich jak Solarplaza Summit Poland, czy konferencje PSEW. Ponadto uczestniczymy w programie EKOlogiczni w biznesie, w ramach którego wprowadziliśmy ekologiczne rozwiązania w naszej działalności.

Ponadto wprowadzamy szereg działań ekologicznych w naszym biurze również na co dzień – segregujemy śmieci, na bieżąco edukujemy naszych pracowników, a także ograniczamy zużycie papieru poprzez digitalizacja dokumentów – są to drobne zmiany, które całościowo przyczyniają się do dbania o naszą planetę.

Dodatkowo w ramach Nexia Day (Nexia Day 2021, Nexia Day 2020), który jest coroczną inicjatywą organizowaną przez międzynarodową sieć Nexia International, której jesteśmy członkami podejmujemy działania, które są spójne z naszym proekologicznym podejściem i dbaniem o naszą planetę. Tego dnia świętujemy bycie częścią sieci Nexia, poprzez działania CSR i pracę nad jeszcze lepszą, wzajemną komunikacją zespołu. Wszystkie dotychczasowe inicjatywy są spójne z prowadzeniem proekologicznego stylu życia i pracy, który jest jednym z naszych najważniejszych wartości. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć własną cegiełkę do utrzymania naszej planety w czystości!

Podobne wpisy