Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / 23 stycznia Dzień bez opakowań foliowych – zwróćmy uwagę na środowisko.

23 stycznia Dzień bez opakowań foliowych – zwróćmy uwagę na środowisko.

W Polsce od kilkunastu lat obchodzony jest Dzień bez opakowań foliowych. Został on zapoczątkowany w związku z przeprowadzoną kampanią przeciw „jednorazówką”. Istotą jest zwrócenie uwagi na ilość zużywanych opakowań. W ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 milionów ton do 348 milionów ton w skali roku, a w Europie produkuje się go około 58 milionów rocznie. Produkcja jednej torebki foliowej trwa niecałą sekundę, korzystamy z niej średnio około 20 minut, natomiast rozkład jej trwa około 400 lat. W przypadku butelek plastikowych po wodzie mineralnej rozkład może trwać około 1000 lat.

W 2019 r. w Polsce został wprowadzony pobór opłat za plastikowe torby na zakupy. Ponadto Unia Europejska zaostrza przepisy w stosunku do produktów plastikowych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Od 2021 r. będzie obowiązywać zakaz obrotu produktami plastikowymi jednorazowego użytku m.in. takimi jak: jednorazowe talerzyki oraz sztućce, patyczki kosmetyczne, słomki, mieszadełka do napoi, patyczki do balonów oraz styropianowe kubeczki i pudełka. Wprowadzone zmiany generują dodatkowe koszty, które ponoszą firmy, w celu dostosowania się do nowych regulacji, jednak należy zauważyć, że zmiany te mają na celu  zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska oraz ilość generowanych śmieci.

W dzisiejszym świecie istotnym problemem jest także zanieczyszczenie rzek i oceanów, z którym boryka się wiele krajów państw przybrzeżnych. Około 50% odpadów morskich to produkty jednorazowego użytku. W 2018 r. koszt oczyszczenia wód plasował się od kilku do kilkunastu milionów dolarów. Dlatego kwestie ekologiczne są tak istotne w dzisiejszych czasach i mają duży wpływ również na gospodarkę. Ponadto należy zauważyć, że przywódcy UE przyjęli za cel do 2050 r. uczynienie Unii Europejskiej neutralną klimatycznie. Podejście to może przynieść duże możliwości wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwoju technologicznego.

Podobne wpisy