Staż pracy jest sumą wszystkich okresów zatrudnienia danego pracownika. Ma on wpływ na wiele uprawnień osób zatrudnionych między innymi takich jak prawo do urlopu wypoczynkowego, do wcześniejszej emerytury, odprawy w związku z zakończeniem stosunku pracy czy prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia. W kodeksie pracy nie zawarto szczegółowej definicji tego pojęcia, jednak przyjmuje się, iż jest to okres świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru bądź spółdzielczej umowy o pracę.
Obecnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nawet przez długie lata, które nawiązują stosunek pracy, uprawnienia pracownicze muszą nabywać jakby podejmowali oni pierwszą pracę w swoim życiu. Spowodowane jest to tym, iż okres prowadzenia działalności gospodarczej nie jest wliczany do stażu pracy co pozwalałoby na uzyskanie odpowiednich uprawnień, w tym wypadku przede wszystkim prawa do urlopu wypoczynkowego np. w wymiarze 26 dni w ciągu roku. Pracownik nabywa bowiem prawo do 26 dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy legitymuje się stażem pracy w wymiarze minimum 10 lat. W uzasadnieniu do projektu wskazano, iż przedstawiona powyżej sytuacja jest niekorzystna i krzywdząca dla pracowników, podając między innymi przykład pobierania zasiłku dla bezrobotnych, którego okres zaliczany jest do stażu pracy.
W związku ze zwiększeniem popularności jednoosobowych działalności gospodarczych, potrzebę zmian prawa w tym zakresie sygnalizowano już od dawna. Do sejmu trafił obecnie projekt nowelizacji kodeksu pracy, który zakłada możliwość wliczenia do stażu pracy, okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z założeniem projektu, zmiany moglibyśmy spodziewać się od stycznia 2022 roku. Wprowadzony przepis brzmiałby następująco:
„Art. 114: Pracodawca jest obowiązany wliczać do okresów, od których zależą świadczenia lub uprawnienia pracownika również poprzednio zakończone okresy prowadzenia pozarolniczej działalności w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych lub współpracy przy wykonywaniu tej działalności, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne.”
Zgodnie z dalszymi założeniami projektu przepisy choć wprowadzone od 2022 roku miałyby odnosić się również do stosunków pracy nawiązanych przed wejściem w życie powyższych regulacji. Jedynym warunkiem zaliczenia okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej do stażu pracy będzie opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w okresie prowadzenia działalności.