Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / WIS – ostatni miesiąc na przygotowanie, już ponad 130 wydanych ponad 40 odmów

WIS – ostatni miesiąc na przygotowanie, już ponad 130 wydanych ponad 40 odmów

Wiążąca informacja stawkowa to narzędzie uzupełniające do interpretacji indywidualnych – w zakresie określania, tym razem wiążąco. Aplikacja o WIS jest możliwa od 1 listopada 2019 roku, jednak ochrona wynikająca z niej będzie od 1 kwietnia – czyli już niedługo. Swoją podstawę prawną czerpie w ustawie o Podatku od towarów i usług w artkułach 42a-42i. Więcej informacji o tym co powinien zawierać wniosek oraz co określa decyzją w naszym artykule:

Obecnie jeszcze do 31 marca należy stosować się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008), a od 1 kwietnia wraz z nową matrycą stawek będziemy mogli posługiwać się ochroną WIS.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna na dzień 13 lutego dyrektor KIS wydał 137 wiążących informacji, 42 razy całkowicie odmówiono wszczęcia postępowania, a 67 razy umorzono wnioski. Procent postępowań odmownych i umorzeń pokazuje, że przygotowanie wniosku o WIS nie należy do prostych rzeczy. Podatnicy w tym czasie złożyli ponad 2 tysiące zapytań o stawkę, więc tempo nie jest imponujące. Co do zasady na odpowiedź dyrektor KIS ma teoretycznie 3 miesiące. Resort tłumaczy jednak, że niektóre towary wymagają dłuższych i kosztowniejszych prac (oprócz 40zł za wniosek). Najczęściej dotychczas pytano o produkty spożywcze oraz materiały budowlane.

Eksperci są przekonani – na nową matryce stawek trzeba będzie się przygotować. Jako wyjątek już od 1 listopada 2019 roku obniżonych stawek zaznały wydawnictwa książkowe oraz prasowe. W teorii zmiany powinny być dla przedsiębiorców korzystne, jednak jak to funkcjonuje w praktyce dowiemy się w kwietniu. Mianowicie to zmniejszenie niektórych stawek oraz ogólne uproszczenie systemu stawkowego.

Warto już dzisiaj zaaplikować o taką wiążącą informację stawkową i nie zwlekać jeśli chcemy być chronieni już od 1 kwietnia 2020 roku. W innym wypadku bez wiążącej decyzji nie mamy sposobności do obrony stawki, którą zastosowaliśmy do danego towaru.

Wszystkich chcących uzyskać większą ilość informacji na temat Wiążącej Informacji Stawkowej bądź chcące wykorzystać ją w praktyce zapraszamy do kontaktu z P. Mirosławem Siwińskim pod adresem msiwinski@advicero.eu lub pod numerem telefonu +22 378 17 10 lub 533 339 592.