Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / W oczekiwaniu na formularz TPR – 5

W oczekiwaniu na formularz TPR – 5

Całkiem niedawno, bo 9 października po przez wpis na stronie internetowej podatki.gov.pl zostaliśmy poinformowani o publikacji wzorów dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych tzw. TPR-C i TPR-P. Próżno jednak było szukać interaktywnych wzorów (opatrzonych nr 5) gotowych do wypełnienia i złożenia przez podatnika.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku Ministerstwo Finansów wydało komunikat dotyczący złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych w informacji TPR-C oraz TPR-P. Skierowany on był do Podatników, którzy gotowi byli wywiązać się z obowiązku informacyjnego wcześniej niż przed publikacją nowego formularza.

Komunikat głosił, że „w związku z wątpliwościami podmiotów co do sposobu zamieszczenia oświadczeń w Informacji TPR informujemy, że podmiot zobowiązany do złożenia Informacji TPR za rok 2022 może zamieścić treść oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych z wykorzystaniem formularza TPR-C (TPR-P) w wariancie 4 w Sekcji F Dodatkowe informacje”.

Tym samym potwierdzono Podatnikom, że do momentu publikacji nowych wersji formularzy TPR-C oraz TPR-P (tj. nr 5) obowiązującym wzorem Informacji TPR składanej za 2022 rok jest nadal wzór opublikowany w wariancie 4 tej Informacji. Nie zawiera on co prawda w strukturze dokumentu odrębnej części dotyczącej oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, jednakże można je złożyć w formie dodatkowego komentarza.

Należy zauważyć, że dokumenty opublikowane na w/w stronie, nie są formularzami w wersji interaktywnej gotowej do użytku. Są to jedynie wzory i struktury logiczne, które pozwalają zapoznać się z formą pliku bez możliwości jego wykorzystania.

Tym samym publikacja wzoru nowej wersji formularza TPRC o numerze 5, postawiła Podatników w sytuacji, gdy już nie mogą stosować dotychczasowych interaktywnych formularzy (nr 4). Mimo, że są one nadal aktywne na stronie internetowej i przypisane do roku 2022. Naturalnie, taki stan rzeczy może wprowadzić niejednego Podatnika w błąd, sugerując, że póki nie udostępniono interaktywnej wersji Informacji TPR można korzystać z tej dostępnej na stronie. Jednocześnie Podatnicy w dalszym ciągu nie mogą składać formularzy prawidłowych, gdyż te nie są opublikowane w odpowiedniej formie.

Mając powyższe na uwadze, rekomendujemy wstrzymanie się ze składaniem informacji do momentu udostępnienia formularzy interaktywnych online w wersji 5.

Jednocześnie zapraszamy Państwa do współpracy w sporządzeniu dokumentacji cen transferowych wraz z analizą porównawczą oraz formularzem TPR.