Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Powstał kreator wniosku o indywidualną interpretację podatkową

Powstał kreator wniosku o indywidualną interpretację podatkową

Od kilku miesięcy podatnicy mogą korzystać z udostępnionego przez Krajową Administrację Skarbową kreatora wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych (ORD-IN). Chociaż stosowanie tego rozwiązania nie jest obowiązkowe, ma ułatwić wnioskodawcom poprawne wypełnienie wniosku.

Jak to działa?

Z Kreatora można korzystać od dnia 6 sierpnia 2023 roku i dostępny jest on na stronach:

Dzięki interaktywnemu formularzowi wniosek ORD-IN można wypełnić oraz zapisać na naszym urządzeniu. System sukcesywnie przeprowadza użytkownika przez kolejne etapy pisma. Można go wykorzystać zarówno do złożenia wniosku, jak i do jego uzupełnienia. Na każdym etapie wypełniania formularza użytkownik może przeglądać wprowadzone wcześniej dane. Kreator nie posiada ograniczeń pod względem ilości znaków w części G formularza, to znaczy w części, gdzie wnioskodawca opisuje stan faktyczny i zadaje pytanie organowi podatkowemu. W poprawnym wypełnieniu wniosku mają pomóc przygotowane przez KAS wskazówki zawarte na każdym etapie wypełnienia formularza. Podpowiadają one m.in. w jaki sposób opisywać stan faktyczny, jak prawidłowo sformułować pytanie do Szefa Krajowej Informacji Skarbowej czy jak i w jakiej wysokości opłacić wniosek. Kreator sam przypomina o załączeniu do dokumentu pełnomocnictwa, jeżeli zostało ustanowione.

Niestety kreator nie umożliwia, tak jak jest to w przypadku deklaracji podatkowych, wysyłania wniosku przez system. Wypełniony i zapisany wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej można podpisać elektronicznie i przesłać na dwa sposoby:

  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski,
  • za pomocą portalu e-Urząd Skarbowy, jako załącznik do pisma ogólnego.

Oprócz tego można także podpisać wniosek ręcznie oraz wysłać go listownie na adres Krajowej Informacji Skarbowej lub dostarczyć go tam osobiście.

Nowy obowiązek?

Jak dowiadujemy się z regulaminu korzystania z Kreatora wniosku ORD-IN, stosowanie go nie jest obowiązkowe, jednak ma zmniejszyć ryzyko błędnego wypełnienia wniosku. Oznacza to, że obecnie zainteresowany uzyskaniem wniosku może to zrobić na trzy sposoby:

  1. poprzez wypełnienie wniosku ORD-IN pobranego ze strony podatki.gov.pl,
  2. w formie pisma, jeżeli zawiera wszystkie elementy znajdującego się na formularzu,
  3. za pomocą nowego rozwiązania – interaktywnego wypełnienia formularza poprzez Kreator.

Obecnie Kreator został utworzony jedynie dla wniosku ORD-IN. Oznacza to, że podmioty chcące złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-WS) nie będą mogli skorzystać z Kreatora – wniosek będą wypełniać w sposób obowiązujący dotychczas. To samo dotyczy formularza ORD-IN/A, stanowiącego załącznik do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wynika z tego, że użytkownik, który wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wypełni za pomocą interaktywnego kreatora, chcąc dołączyć do wniosku załączniki poprzez formularz ORD-IN/A i tak będzie mógł skorzystać z tradycyjnej formy.

Podsumowanie

Opcja interaktywnego wypełnienia wniosku o indywidualną interpretację podatkową na pewno przyniesienie wiele korzyści tym, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z formularzem ORD-IN, a potrzebują taką interpretację od Szefa KIS uzyskać. Kreator sukcesywnie przeprowadza użytkownika przez kolejne elementy formularza oraz przedstawia wskazówki do ich wypełnienia, co jest dużym udogodnieniem i zmniejsza szanse na niepoprawne wypełnienie wniosku, czego skutkiem byłoby odrzucenie wniosku lub pismo z prośbą o jego uzupełnienie, co znaczącą wydłużyłoby czas oczekiwania na interpretację. Kreator nie jest obowiązkowym rozwiązaniem, więc wnioskodawcy będą mogli wciąż skorzystać z najwygodniejszej dostępnej dla nich wersji, a od listopada zyskali nową. Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu zostaną stworzone kolejne programy do interaktywnego wypełniania formularzy ORD-.