Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca

Na zeszłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ponowne uruchomienie możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z koronawirusem.

O ile krąg osób uprawnionych do otrzymania dodatkowego świadczenia najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie, to zmianie ulegną warunki przyznania dodatkowego zasiłku. Dodatkowe świadczenie nie będzie bowiem przysługiwać tak jak dotychczas w okresie wskazanym w rozporządzeniu. Zasiłek będą mogli otrzymać rodzice dzieci, których placówka oświatowa zdecyduje się na zdalne prowadzenie zajęć dydaktycznych. Tylko i wyłącznie w takiej sytuacji, pracujący rodzice będą mogli wnioskować o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

W celu przyznania zasiłku Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, w którym określi ramy czasowe oraz warunki przyznania dodatkowego świadczenia, uzależniając je m. in. od sytuacji epidemicznej w kraju.

Wysokość zasiłku nie ulega zmianie i nadal tak jak zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych ma przysługiwać w wysokości 80% podstawy zasiłkowej.