30 maja br. nasze ekspertki miały okazję poprowadzić webinar, pt. „Workation – jak zorganizować i rozliczyć pracę” organizowany wspólnie z Wolters Kluwer Polska. Wolters Kluwer to międzynarodowy dostawca profesjonalnych informacji, rozwiązań w dziedzinie oprogramowania oraz usług, między innymi dla księgowych, prawników oraz pracowników sektora podatkowego, finansowego, czy sektora audytu.
Workation jest to połączenie pracy (ang. work) z wyjazdem na wakacje (ang. vacation). Oznacza to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe, ale robi to w innym środowisku – często przebywając w atrakcyjnych destynacjach wakacyjnych. Rozwiązanie to zyskuje popularność wśród pracodawców i pracowników, ponieważ pozwala kontynuować pracę, a jednocześnie korzystać z walorów nowych miejsc, które można zwiedzać i poznawać po godzinach pracy. Taki benefit możliwy jest tylko dzięki popularyzacji modelu pracy zdalnej, która w znacznej mierze została spowodowana wybuchem pandemii wirusa COVID-19. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie workation w firmie nie jest łatwym zadaniem i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji (więcej na ten temat pisaliśmy ->tutaj<-). Rozwiązanie to pomimo, że ma wiele zalet, ma również swoje wady. Workation może wspomóc kreatywność i szukanie oryginalnych rozwiązań przez pracowników, a także zwiększyć ich zadowolenie z pracy. Jednak dla pracodawcy benefit ten wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Pracodawca musi być pewien, że pracownik korzystający z workation ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy, które zgodne są z przepisami BHP.
Szkolenie na temat najważniejszych kwestii formalnych w zakresie workation poprowadziły nasze ekspertki – Katarzyna Klimkiewicz-Deplano – Partner Zarządzająca i Doradca Podatkowy oraz Paulina Gławnicka – Senior Konsultantka w Advicero Nexia. Przedstawiły one podstawowe zagadnienia związane z benefitem workation oraz najważniejsze wątpliwości, na które należy zwrócić uwagę jeśli oferuje się taką możliwość w swojej firmie. Przybliżyły także korzyści oraz obowiązki i zagrożenia, które wiążą się ze wprowadzeniem workation dla pracowników.
W ramach webinaru poruszone zostały następujące tematy:
- Czym jest workation i czym różni się od pracy zdalnej?
- Workation – korzyści dla pracownika a ryzyka podatkowe, prawne, składkowe pracodawcy
- Przypadki praktyczne
- Obowiązki pracownika a bezpieczeństwo prawnopodatkowe pracodawcy
- Jak usprawnić identyfikację ryzyk oraz wypełnić wymogi przy workation?
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz za interesujące pytania zadane podczas szkolenia.
Temat workation poruszaliśmy także na naszym blogu:
Workation jako nowa forma pracy zdalnej i jej konsekwencje prawno-podatkowe ->tutaj<-
Wypadek przy pracy zdalnej a nowe regulacje kodeksu pracy ->tutaj<-
Kto i kiedy może skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej? ->tutaj<-