Porozumienie inwestycyjne pojawiające się w mediach pod nazwą Interpretacja 590 to nowa instytucja, która ma być znacznym ułatwieniem dla strategicznych inwestorów. Ministerstwo Finansów chce, aby przedsiębiorcy mieli większe poczucie pewności prawa i łatwiejszą ,,współpracę” z administracją skarbową. Inicjatywa wpisuje się w próbę zmiany stosunków pomiędzy fiskusem, a przedsiębiorcami na bardziej nastawiony na współpracę. Jak będzie w praktyce przekonamy się prawdopodobnie na początku 2022 roku, bo na ten okres planowane jest wejście w życie tej instytucji.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski nazwał porozumienie inwestycyjne ,,listem żelaznym” i stwierdził, że będzie to ,,usługa premium” dla firm decydujących się zainwestować w naszym kraju. Polska rywalizuje ze swoimi sąsiadami o strategicznych inwestorów w regionie. Wydanie jednej opinii obejmującej skutki podatkowe planowanych inwestycji zdaniem Ministerstwa jest bardzo cenną informacją dla przedsiębiorców, którzy musieliby przejść przez długi i żmudny proces uzyskiwania tych informacji w ramach rozproszonych po różnych organach wniosków.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy inwestor będzie mógł o nią wnioskować, ma być to ,,usługa premium” – jej odbiorcami mają być przedsiębiorcy strategiczni, instytucje finansowe. Wniosek o wydanie interpretacji będzie mógł wnieść podmiot planujący zainwestować w Polsce co najmniej 100 milionów złotych. Opłata wstępna wydania interpretacji będzie wynosić 50.000 PLN. Cena wydania takiego porozumienia będzie się natomiast wahać od 100.000 PLN do 500.000 PLN, przy czym kwota będzie mogła być negocjowana. W zamian za to Ministerstwo może ocenić: podatkowe konsekwencje wszystkich zobowiązań podatkowych (w normalnym procesie konieczne byłoby stosowanie kilku interpretacji wydawanych przez różne organy), a ponadto wydać opinię zabezpieczającą – zapewniającą podatnikowi pewność co do tego, że nie ma miejsca unikanie opodatkowania oraz porozumienie cenowe (pomiędzy organem, a podatnikiem związane z cenami transferowymi).
Interpretacja będzie ważna przez 5 lat od daty jej wydania. Będzie również możliwość renegocjowania jej treści, a także przedłużenia. Cała usługa ma być realizowana przez wyspecjalizowane do tego celu centrum.
Porozumienie inwestycyjne będzie wydawane za pomocą Centrum Obsługi Inwestora (tzw. Investor Desk). Przy czym nie będzie się ono skupiało tylko na wydawaniu interpretacji 590, ale także kompleksowo obsługiwało strategicznych inwestorów (celem pracy centrum ma być opieka nad potencjalnym inwestorem oraz wsparcie w kontakcie z administracją skarbową).