Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / Forum Cen Transferowych

Forum Cen Transferowych

12 kwietnia 2018 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pierwszym Forum Cen Transferowych organizowanym pod auspicjami Ministerstwa Finansów.

Celem Forum jest stworzenie platformy do dyskusji na temat cen transferowych – pomiędzy administracją podatkową, biznesem, doradcami a także przedstawicielami środowisk naukowych.

Najważniejsze tematy, które omówiono podczas Forum to:

  • Analizy danych porównawczych;
  • Uproszczone uprzednie porozumienia cenowe (APA) – w Ministerstwie funkcjonuje specjalny zespół, którego prace poświęcone są tematyce APA; w trakcie Forum ujawniono niektóre szczegóły uproszczonej procedury, nad którą toczą się obecnie prace:

– okres obowiązywania decyzji – 3 lata (przy standardowej APA –5 lat) – z możliwością przedłużenia;

– będzie mieć zastosowanie do usług o niskiej wartości dodanej;

– opłata będzie niższa niż przy standardowej APA;

– wnioski o wydanie uproszczonej APA będą objęte tajemnicą skarbową.

  • Usługi o niskiej wartości dodanej – Ministerstwo Finansów pracuje nad tzw. safe harbors – przykładami sytuacji, w których podejście prezentowane przez podatników w zakresie cen transferowych nie powinno być kwestionowane.

Forum było świetną okazją do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Finansów w celu wymiany spostrzeżeń na temat cen transferowych. Będziemy uczestniczyć w następnych spotkaniach w ramach Forum i informować o wnioskach z nich płynących.

This post is also available in: en - Forum Cen TransferowychEN

Podobne wpisy