Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Praktykanci i stażyści bez PIT

Praktykanci i stażyści bez PIT

W zeszłym tygodniu, premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania dotyczącego realizacji rządowego programu wsparcia młodzieży poprzez uruchomienie „Programu Młodych Liderów”, zapowiedział, iż jednym z filarów programu będzie wprowadzenie „ulgi dla młodych” dla praktykantów oraz stażystów. Do tej pory „ulgą dla młodych do ukończenia 26 roku życia” od sierpnia 2019 roku objęte były osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia (art. 21 ust. 1 pkt 148 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. 2020 poz. 1426).

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze kiedy omawiane zmiany w opodatkowaniu przychodu uzyskiwanego podczas praktyk i staży zostaną wprowadzone w życie.

Jednym z powodów zapowiadanej zmiany, jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania zatrudnienia w administracji publicznej. Ponadto, program zakłada wdrożenie nowoczesnych i konkurencyjnych rynkowo programów stażowych w instytucjach publicznych a także ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą w sprawie zreformowania programu stypendialnego Prezesa Rady Ministrów.