Do 30 września pracodawcy zobowiązani do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mają czas na przekazanie na konto funduszu II raty odpisu lub ewentualnej kwoty wynikającej z jego zwiększenia.
Przypomnijmy, iż zgodnie z ustawą o ZFŚS (ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Dz. U. 1994 Nr. 43 poz. 163) obowiązkiem tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych objęci są pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Kwotę odpisu na dany rok ustala się poprzez sporządzenie prognozy przeciętnego zatrudnienia w każdym z miesięcy, po czym wartości te są sumowane i dzielone przez 12 miesięcy. Ustalona w ten sposób wartość, pomnożona przez wysokość odpisu podstawowego stanowi kwotę, jaką pracodawca powinien przekazać za dany rok na konto funduszu. Na koniec każdego roku kalendarzowego następuje weryfikacja wielkości zatrudnienia, a w następstwie korekta ustalonego odpisu na fundusz socjalny.
W 2020 roku wysokość obowiązkowego odpisu na ZFŚS za pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1.550,26 zł. Pracodawcy byli zobowiązani do dokonania pierwszego odpisu do dnia 31 maja w wysokość 75% kwoty pełnego odpisu.
Do końca września przedsiębiorstwa powinny przekazać na konto ZFŚS pozostałe 25% środków przeznaczonych na ten cel.
Warto zwrócić uwagę, iż w związku z trwającą pandemią, przepisy Tarczy antykryzysowej 4.0 (ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, Dz.U. 2020 poz. 1086) wprowadziły możliwość zawieszenia niektórych obowiązków pracodawców wobec ZFŚS. Z tej możliwości mogą skorzystać pracodawcy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych (o 25% w ciągu miesiąca lub 15% w ciągu dwóch miesięcy) lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. W przypadku wystąpienia jednego z tych czynników pracodawca może:
- Wstrzymać wypłatę świadczenia urlopowego
- Zawiesić dokonywanie odpisu na ZFŚS
- Zawiesić tworzenie lub funkcjonowanie ZFŚS
Wstrzymanie realizacji jednego z wyżej wymienionych obowiązków może nastąpić tylko i wyłącznie w porozumieniu z organizacją związkową lub przedstawicielami pracowników.