Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Bez kategorii / Dane o izolacji i kwarantannie pracodawcy pozyskają z ZUS PUE

Dane o izolacji i kwarantannie pracodawcy pozyskają z ZUS PUE

Od 31 października ZUS udostępnił płatnikom składek nową funkcję dotyczącą informowania o nałożonej na pracownika izolacji bądź kwarantannie poprzez platformę ZUS PUE. Do tej pory wypłata świadczenia chorobowego dla pracownika za okres kwarantanny lub izolacji była możliwa po przedłożeniu przez pracownika decyzji otrzymanej z Sanepidu. Od 22 października Sanepid nie wystawia już takich decyzji, a jedynie przekazuje informację o odosobnieniu pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wprowadzone rozwiązanie na pewno przyspieszy i ułatwi procesowanie danych dotyczących wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawców a także przez ZUS. Do tej pory z uwagi na często bardzo długie oczekiwanie na decyzję z Sanepidu, proces ten był bardzo problematyczny.

Dane o kwarantannie bądź izolacji na portalu PUE udostępniane są zarówno pracodawcy jak i ubezpieczonemu począwszy od osób, których kwarantanna bądź izolacja rozpoczęła się od dnia 22 października.

Informacja widoczna będzie po zalogowaniu na portal ZUS PUE w panelu ubezpieczonego bądź płatnika w zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”.

Instrukcję obsługi nowej funkcji przez portal ZUS PUE można znaleźć na stronie:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/informacje-o-kwarantannie-lub-izolacji-domowej-sa-juz-na-pue-zus/3644901