Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Bez kategorii / ZUS wprowadza rezerwację wizyty przez Internet

ZUS wprowadza rezerwację wizyty przez Internet

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nową usługę dla petentów, którzy chcą załatwić sprawy w formie tradycyjnej wizyty w terenowej jednostce ZUS.

Od września wizyta w ZUS może przebiegać o wiele sprawniej dzięki rezerwacji spotkania z pracownikiem ZUS za pomocą portalu ZUS PUE. W związku z trwającą pandemią koronawirusa dotychczasowe wizyty w ZUS wiązały się z oczekiwaniem w długich kolejkach. Dzięki rezerwacji wizyt, obsługa ma odbywać się bez zbędnego oczekiwania.

W celu rezerwacji wizyty należy zalogować się na swój profil na platformie ZUS PUE i w Panelu ogólnym wybrać:

  • Zakładkę Wizyty – Rezerwacja wizyty
  • wybrać jednostkę ZUS, w której chcemy załatwić naszą sprawę
  • wybrać sprawę z grupy spraw widocznej na liście (np. Emerytury/Renty, Zasiłki, Składki lub ubezpieczenia)
  • wybrać z listy podgrupę spraw, która uściśli problem, z którym zwracamy się do ZUS

Po wyborze sprawy na platformie ZUS PUE wyświetli nam się kalendarz wizyt, na którym możemy wybrać interesujący nas termin spotkania.

Wizytę w ZUS możemy zarezerwować najpóźniej 30 minut przed planowanym przybyciem. Najlepiej jednak jest to zrobić dzień lub dwa dni wcześniej, aby mieć pewność, że termin, w którym chcemy załatwić naszą sprawę, będzie jeszcze dostępny.

Podczas wizyty w jednostce ZUS powinniśmy poinformować, iż mamy zarezerwowaną konkretną godzinę spotkania z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po czym zostaniemy poproszeni o podanie loginu do portalu PUE.

Jeżeli chcemy zrezygnować z zarezerwowanej wizyty w jednostce ZUS, w analogiczny sposób powinniśmy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych i w Panelu głównym wybrać opcję Wizyty – Przegląd i anulowanie rezerwacji.