Z końcem września jak co roku Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych polskich spółek, których przychody w 2023 r. przekroczyły 50 mln euro oraz listę podatkowych grup kapitałowych.
Z opublikowanej listy możemy się dowiedzieć, że liczba podatników o przychodach powyżej 50 mln EUR wzrosła od 2022 r. o 346 pozycje i wyniosła 4277 podmiotów. Zwiększyła się również liczba Podatkowych Grup Kapitałowych z 71 w 2022 r. do 92 w ubiegłym roku.
Informacja o realizacji strategii podatkowej
Z powyższej listy wynika również, że z roku na rok coraz więcej spółek jest zobligowanych do publikacji informacji ze zrealizowanej strategii podatkowej – obowiązek ten dotyczy właśnie podmiotów, których przychody przekroczyły 50 mln euro oraz PGK.
Początek października to najlepszy czas, zarówno dla podatników, którzy po raz pierwszy jak i dla tych, którzy kolejny raz będą realizowali ten obowiązek, do rozpoczęcia prac w tym zakresie.
Zakres informacji o realizowanej strategii podatkowej
- Informacje o (i) stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie, (ii) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
- Informacje dotyczące realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, z podziałem na podatki, których dotyczą.
- Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki (w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej).
- Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu regulacji o cenach transferowych.
- Informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie: (i) ogólnej interpretacji podatkowej, (ii) interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej, (iii) wiążącej informacji stawkowej, (iv) wiążącej informacji akcyzowej.
- Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach krajów lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Miejsce i termin publikacji informacji o strategii podatkowej
Termin na złożenie sprawozdania upływa 31 grudnia 2024 r. dla podatników, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Dla tych, których rok podatkowy jest przesunięty, upływa w terminie do końca 12 miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.
Podatnik zamieszcza informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy, sporządzoną w języku polskim lub jej tłumaczenie na język polski, na swojej stronie internetowej, a w przypadku, gdy takiej nie posiada na stronie internetowej podmiotu powiązanego.
Informacja dla Urzędu Skarbowego
Podatnik ma obowiązek elektronicznie poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której publikowana jest informacja o realizacji strategii podatkowej. Podmioty, które pozostają we właściwości Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, mogą skorzystać z adresu strategiapodatkowa.1mazowiecki.us@mf.gov.pl
Podmioty pozostające we właściwości pozostałych urzędów skarbowych, mogą skorzystać z danych teleadresowych znajdujących się na stronie internetowej danego urzędu.