W dniach 7-8 sierpnia 2024 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Finansów, poświęcona nowelizacji przepisów podatku od nieruchomości. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych sektorów gospodarki, omawiając nadchodzące zmiany, które będą miały istotny wpływ na opodatkowanie nieruchomości w Polsce.
Rozgraniczenie budynku i budowli
W pierwszej wersji projektu ustawy z racji braku wskazania jasnej granicy pomiędzy pojęciami budynku i budowli, istniało ryzyko nakładania się na siebie tych pojęć, skutkiem czego nie byłoby jasne, jak opodatkować dany obiekt. Ministerstwo Finansów nie wyjaśniło na czym dokładnie będzie polegać to rozgraniczenie, natomiast przekazało informację, że nie popiera wprowadzenia dodatkowych cech budynku do ustawy.
Likwidacja pojęcia całości techniczno-użytkowej
Kolejną istotną zmianą ma być likwidacja pojęcia „całości techniczno-użytkowej” w definicji budowli, które to pojawiło się w pierwszym projekcie zmian ustawy. Zgodnie z zapowiedziami MF pojęcie to ma zostać zastąpione poprzez wskazanie wymogu zapewnienia przez daną instalację możliwości użytkowania budowli zgodnie z jej przeznaczeniem. Działanie to ma na celu uproszczenie procesu klasyfikacji budynków i budowli w celach podatkowych.
Zmiana definicji budynku
MF zapowiedział na konferencji, że nowa definicja budynku będzie wskazywać, że obiekt, który jest budynkiem, musi powstać/zostać wzniesiony w ramach robót budowlanych. Przy czym rozważany jest również zwrot „w ramach procesu budowalnego”. Ostateczny kształt definicji poznamy wkrótce.
Elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii
W nowej wersji projektu ustawy opodatkowaniu, wprost zostanie wskazane, że jedynie części budowlane elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii będą podlegały opodatkowaniu. Oznacza to, że infrastruktura techniczna, jak np. panele fotowoltaiczne, nie będzie objęta podatkiem.
Budowle w budynkach
Ministerstwo Finansów podkreśliło, że opodatkowanie budowli znajdujących się wewnątrz budynków będzie dotyczyć jedynie tych wskazanych w ustawie przypadków. Obejmuje to głównie fundamenty kotłów oraz obiekty liniowe, które przebiegają przez budynek i pełnią funkcję ochronną. Wciąż jednak istnieją obawy, szczególnie w sektorze przemysłowym, co do braku jasnych wytycznych dotyczących tej kwestii.
Kontenery i hale namiotowe
Ministerstwo Finansów rozważa dalsze analizy w zakresie klasyfikacji kontenerów i hal namiotowych. Obiekty te, które posiadają cechy budynku, takie jak fundament, będą opodatkowane na takich samych zasadach jak budynki, natomiast kontenery tymczasowo posadowione na gruncie pozostaną nieopodatkowane. W tym kontekście Ministerstwo Finansów jest świadome różnic w traktowaniu tych obiektów (z fundamentami oraz bez) i planuje utrzymanie obecnych zasad wypracowanych przez orzecznictwo również w ramach nowej wersji projektu.
Obiekty małej architektury
Uregulowania ma doczekać się również kwestia obiektów małej architektury. Brak odniesienia do nich w aktualnym projekcie budził liczne kontrowersje. Jaki będzie jej kształt? Pozostaje nam czekać na nowy projekt ministerstwa.
Co dalej z projektem ustawy?
Ministerstwo Finansów zdaje się być świadome wyzwań, jakie te zmiany mogą przynieść i planuje dalsze analizy oraz konsultacje w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. Zgodnie z dostępnymi informacjami, nowy projekt uwzględniający wyżej opisane kwestie zostanie opublikowany prawdopodobnie jeszcze w sierpniu 2024 r. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., zatem projekt zmian powinien zostać uchwalony najpóźniej w listopadzie 2024 r.