Data dodania: 26.08.2024

Zasady prowadzenia KPiR

Prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych jest istotnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Każda forma ewidencji wiąże się jednak z różnymi zasadami, których przestrzeganie jest konieczne dla zachowania zgodności z przepisami. Nie inaczej jest w przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: „KPiR”).

KPiR należy założyć na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego lub pierwszy dzień rozpoczęcia działalności w danym roku podatkowym. Księga musi być prowadzona w języku polskim, a wartości przychodów i kosztów powinny być denominowane w złotych polskich. Księgę można prowadzić w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej.

W tym drugim przypadku wszystkie strony muszą być ze sobą spięte i kolejno ponumerowane. Z kolei w przypadku stosowania ewidencji elektronicznej przedsiębiorca powinien:

  • mieć instrukcję obsługi programu komputerowego do jej prowadzenia,
  • stosować program komputerowy, który zapewnia bezzwłoczny wgląd w treść zapisów i możliwość wydrukowania danych w porządku chronologicznym zgodnie z wzorem,
  • a także przechowywać dane w taki sposób, żeby były chronione przed zniszczeniem lub zniekształceniem.

Zalecane jest też zapisywanie kopii elektronicznej KPiR na osobnym nośniku danych, takim jak np. pendrive. Jeżeli drugi z powyższych warunków nie jest spełniony, przedsiębiorca obok ewidencji elektronicznej ma obowiązek prowadzić również papierową.

Niezależnie jednak od formy KPiR powinna być prowadzona rzetelnie i w sposób niewadliwy.

Ewidencja prowadzona w sposób nierzetelny jest traktowana jako przestępstwo skarbowe i charakteryzuje się następującymi cechami:

  • zawiera wpis o zdarzeniu, które nie miało miejsca w rzeczywistości,
  • nie zawiera wpisu o zdarzeniu, które zaistniało,
  • zawiera kwoty inne niż realnie zaistniałe.

Natomiast ewidencja prowadzona w sposób wadliwy zawiera błędy formalne, na przykład strony są nieponumerowane, niespięte ze sobą, ułożone niechronologicznie oraz traktowana jest jako wykroczenie skarbowe.

Prowadzenie KPiR w sposób nierzetelny lub wadliwy uprawnia organ do określenia podstawy opodatkowania i nałożenia kary grzywny.

Należy pamiętać również o tym, że obok samej KPiR obowiązkowe jest prowadzenie ewidencji:

  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • sprzedaży, również w przypadku powierzenia prowadzenia KPiR biuru rachunkowemu,
  • przebiegu pojazdów, gdy samochód stanowi środek trwały przedsiębiorcy wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych,
  • kupna i sprzedaży wartości dewizowych dla działalności kantorowej.

Samą KPiR należy przy tym przechowywać w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania przez niego działalności. Alternatywnie w przypadku powierzenia prowadzenia KPiR biuru rachunkowemu może być ona przechowywana w miejscu prowadzenia lub przechowywania jej przez to biuro. Okres obowiązkowego przechowywania KPiR to 5 lat liczone od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku dochodowego rozliczanego na jej podstawie.

Jak widać w przypadku prowadzenia KPiR, choć jest ona prostszym rodzajem ewidencji niż księgi rachunkowe, wciąż należy pamiętać o wielu zasadach jej prowadzenia. Nieprzestrzeganie tych zasad może się wiązać z negatywnymi dla podatnika konsekwencjami. Warto zatem skorzystać z wsparcia specjalistów, którzy zapewnią zgodność prowadzonej ewidencji z prawem. Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

11.03.2025

Czy dostawa towarów na rzecz oszusta podlega opodatkowaniu VAT?

Niewystarczająca weryfikacja kontrahenta może skutkować wydaniem towaru w ręce oszusta. Warto zastanowić...
04.03.2025

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – przełomowy Wyrok TSUE – podstawy do wzruszenia prawomocnych decyzji i wyroków

Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy...
21.02.2025

Możliwość szybszej amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli w niektórych gminach

Wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o CIT oraz ustawy o...