Data dodania: 19.07.2024

Termin na złożenie sprawozdania CBAM za II kwartał 2024

Czym jest CBAM? Jest to mechanizm dostosowywania cen na granicach UE, który uwzględnia emisję dwutlenku węgla (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism). CBAM stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę presji regulacyjnej dotyczącą redukcji emisji przemysłowych. Mechanizm ten ma służyć wyrównaniu warunków konkurencji producentów z Europy Środkowo-Wschodniej wraz z producentami towarów importowanych do UE z krajów trzecich. Rejestr przejściowy CBAM stanowi narzędzie unijne, za pośrednictwem którego Zgłaszający CBAM może złożyć sprawozdania o emisjach gazów cieplarnianych, związanych z produkcją towarów importowanych.

Kogo dotyczy obowiązek?

Obowiązek złożenia sprawozdania w okresie przejściowym (tj. okresie trwającym od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.) mają importerzy lub pośredni przedstawiciele celni. W okresie przejściowym obowiązek raportowania obejmuje cement, żeliwo i stal, aluminium, nawozy, wodór oraz energię elektryczną. Szczegółowy wykaz towarów objętych raportowaniem zawiera załącznik nr I do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956. Planowane jest rozszerzenie zakresu towarów objętych raportowaniem.

Jak złożyć sprawozdanie?

Sprawozdanie CBAM składa się za pomocą rejestru przejściowego CBAM administrowanego przez Komisję Europejską. Sprawozdanie będzie musiało zawierać następujące informacje:

  • całkowitą ilość każdego rodzaju towarów,
  • rzeczywisty całkowity poziom emisji wbudowanych,
  • całkowite emisje pośrednie,
  • opłatę emisyjną należną w państwie pochodzenia za emisje wbudowane w towary przywożone.

Termin

Sprawozdania CBAM należy składać kwartalnie. Termin na złożenie sprawozdania za II kwartał 2024 r. przypada na 31 lipca br.

Kiedy nie ma obowiązku składania?

Sprawozdania CBAM nie trzeba składać jeżeli w danym kwartale nie miało miejsca dopuszczenie do obrotu towaru CBAM.

Jakie są konsekwencje braku raportowania?

W przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia sprawozdania CBAM na podmiot zgłaszający mogą zostać nałożone kary. Przy określaniu rzeczywistej kwoty kary organy biorą pod uwagę wiele czynników, między innymi zakres niezgłoszonych informacji, niezgłoszone ilości przywiezionych towarów i niezgłoszone emisje związane z tymi towarami czy umyślne działanie lub zaniedbanie ze strony zgłaszającego objętego obowiązkiem sprawozdawczym.

W przypadku pojawienia się pytań, zapraszamy do kontaktu. Eksperci Nexia Advicero chętnie przedstawią Państwu informacje jak prawidłowo uzupełnić formularz sprawozdania, a także wskażą czy w składanym raporcie zostały uwzględnione informacje o emisji w odniesieniu do wszystkich towarów objętych CBAM zaimportowanych w danym kwartale.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

11.03.2025

Czy dostawa towarów na rzecz oszusta podlega opodatkowaniu VAT?

Niewystarczająca weryfikacja kontrahenta może skutkować wydaniem towaru w ręce oszusta. Warto zastanowić...
04.03.2025

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – przełomowy Wyrok TSUE – podstawy do wzruszenia prawomocnych decyzji i wyroków

Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy...
21.02.2025

Możliwość szybszej amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli w niektórych gminach

Wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o CIT oraz ustawy o...