Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących procedury wydawania decyzji środowiskowych. Nowe przepisy regulują m.in. przenoszenie decyzji na inne podmioty, wprowadzenie zasady solidarnej odpowiedzialności oraz automatyczne przejście praw i obowiązków na nowych właścicieli.
Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko („Ustawa”) oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”) znajduje się obecnie na etapie prac legislacyjnych Rady Ministrów. W kwietniu br. opublikowano kolejną wersję projektu Nowelizacji. Nowelizacja dotyczy w głównej mierze procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach („DŚ”). Zmiany dotyczą m.in. zasad przenoszenia DŚ, odpowiedzialności przejmujących obowiązki z decyzji oraz ustalania stron postępowania ws. wydania DŚ.
Nowelizacja obejmuje szeroki zakres zmian – w niniejszym materiale skoncentrujemy się na tych, które mają kluczowe znaczenie z perspektywy inwestorów. Niniejsza publikacja jest częścią cyklu artykułów, w którym przybliżamy rozwiązania proponowane w Nowelizacji.
Solidarna odpowiedzialność za realizację DŚ
W Nowelizacji przewidziano zmianę przepisu pozwalającego na przenoszenie DŚ na rzecz innego podmiotu. Przede wszystkim doprecyzowano, że przeniesienie następuje w formie zmiany decyzji, a właściwym w tej sprawie jest organ pierwszej instancji. Ponadto w Nowelizacji wprost wskazano, że możliwe jest przejęcie praw i obowiązków z DŚ przez kilka podmiotów jednocześnie. W takim przypadku będą one odpowiadały solidarnie za realizację warunków wynikających z DŚ.
Automatyczne przeniesienie DŚ na nowego właściciela nieruchomości
W dotychczasowym stanie prawnym kwestia przeniesienia obowiązków wynikających z DŚ, w związku ze zmianami właścicielskimi dotyczącymi nieruchomości lub podmiotu prowadzącego daną działalność, nie była jednoznacznie uregulowana.
Nowelizacja przewiduje, że w przypadkuzmiany właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na której jest realizowane lub zostało zrealizowane przedsięwzięcie na podstawie DŚ, nowy właściciel lub użytkownik wieczysty przejmuje prawa i obowiązki wynikające z DŚ. Wstępna analiza projektu Nowelizacji pozwala na stwierdzenie, że takie przejście praw i obowiązków nastąpi automatycznie z mocy prawa. Jednocześnie, w przypadku, gdy przedsięwzięcie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, prawa i obowiązki wynikające z DŚ przejdą na podmiot prowadzący daną działalność w momencie objęcia tytułu prawnego do nieruchomości.
Dodatkowo projektodawca planuje wyeliminować luki w zakresie odpowiedzialności za realizowanie obowiązków wynikających z DŚ. W przypadku, gdy prawa i obowiązki przeszły na wiele podmiotów (np. na kilku nowych właścicieli), mają one odpowiadać za realizację obowiązków z DŚ solidarnie.
Status strony postępowania tylko dla właściciela lub użytkownika wieczystego
Obecnie przepisy Ustawy nie precyzują, które z praw rzeczowych do nieruchomości położonych na obszarze oddziaływania przedsięwzięcia pozwalają na uznanie danego podmiotu za stronę postępowania w sprawie wydania DŚ. Prowadzi to do licznych problemów interpretacyjnych i braku jednolitości w stosowaniu przepisów. W Nowelizacji wprost wskazano, że tymi prawami rzeczowymi mogą być jedynie prawo własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Podsumowanie
Nowelizacja może zmienić zasady odpowiedzialności inwestorów związanej z realizacją DŚ. W przypadku przeniesienia decyzji na kilka podmiotów ma obowiązywać solidarna odpowiedzialność za wykonanie warunków DŚ. Przy zmianie właściciela nieruchomości prawa i obowiązki wynikające z DŚ będą przechodzić automatycznie. Ponadto, stroną postępowania w sprawie wydania DŚ (oprócz wnioskodawcy) będzie wyłącznie właściciel, użytkownik wieczysty lub osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.