Kwota B Filaru I – czy nowa proponowana metoda ustalania cen transferowych przeprowadzi „rewolucje”? Na czym ona polega? W jakich transakcjach można ją stosować? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania dotyczące nowej propozycji OECD.
Przyszłość cen transferowych – Kwota B Filaru I
Podatnicy realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi mają obowiązek stosowania cen rynkowych. Często ustalenie ceny wiąże się ze sporymi kosztami – czy to w ramach zakupu bazy zawierającej informacje potrzebne do przygotowania benchmarku czy w związku ze zleceniem wykonania analizy firmie zewnętrznej. 19 lutego 2024 roku w ramach projektu OECD/G20 został opublikowany raport dotyczący Kwoty B w ramach filaru pierwszego. Zawiera on informacje dotyczące nowego rozwiązania w zakresie ustalania ceny transferowej, które może znacząco uprościć podejście do stosowania zasady ceny rynkowej do określonych transakcji, a także zmniejszyć liczbę sporów z tym związanych (co pośrednio przełoży się na mniejsze koszty dla podatników).
Do jakich transakcji jest kierowana Kwota B?
Transakcje kwalifikujące się do możliwości skorzystania z Kwoty B to:
- transakcje kupna-sprzedaży w zakresie marketingu i dystrybucji, w ramach których dystrybutor nabywa towary od jednego lub większej liczby przedsiębiorstw powiązanych w celu ich hurtowej dystrybucji na rzecz podmiotów niepowiązanych,
- transakcje agencji sprzedaży i komisanta, w których agent sprzedaży lub komisant przyczynia się do hurtowej dystrybucji towarów przez jedno lub więcej przedsiębiorstw powiązanych na rzecz podmiotów niepowiązanych.
Przy czym istotny jest fakt, że aby transakcja była objęta uproszczonym i usprawnionym podejściem:
- musi wykazywać istotne ekonomicznie cechy, które oznaczają, że może być wiarygodnie wyceniona przy użyciu jednostronnej metody cen transferowych (np. TNMM), przy czym stroną testowaną jest dystrybutor, agent sprzedaży lub komisant,
- nie może ponosić rocznych kosztów operacyjnych niższych niż 3% lub wyższych niż górna granica między 20% a 30% rocznych przychodów netto testowanej strony (średnia ważona z trzech lat poprzedzających badany rok).
Jak ustalić cenę rynkową?
Opisywane w niniejszym artykule rozwiązanie bazuje przede wszystkim na wyznaczeniu dla podatnika stałego wskaźnika rentowności sprzedaży. Aby otrzymać ten wskaźnik należy wykorzystać matrycę cenową, która będzie wskazywać rynkowy poziom rentowności w zależności od rodzaju branży oraz od odpowiednich wskaźników intensywności (które są zależne od np. kosztów i aktywów operacyjnych). W raporcie została dokładnie wskazana metodologia oraz poszczególne kroki, które należy wykonać w celu ustalenia ceny rynkowej.
A co z dokumentacją lokalną?
Zgodnie z zawartymi w raporcie informacjami, w przypadku zastosowania Kwoty B dokumentacja powinna zapewnić organom podatkowym wystarczające i wiarygodne informacje umożliwiające ocenę, czy kwalifikujące się transakcje podatników spełniają kryteria zakresu, a podatnicy właściwie zastosowali uproszczone i usprawnione podejście do transakcji objętych zakresem.
Termin wejścia w życie
Należy zaznaczyć, że ustalenia OECD z raportu mówiącego o Kwocie B nie są wiążące dla krajów należących do OECD. Każdy z krajów będzie miał trzy możliwości:
- brak wprowadzenia Kwoty B do systemu prawnego,
- umożliwienie korzystania z Kwoty B chętnym podatnikom („safe harbour”),
- wprowadzenie obowiązku korzystania z Kwoty B.
Kraje zainteresowane Kwotą B, będą miały możliwość zastosowania jej od stycznia 2025 roku.
Ocena Kwoty B
Opisywane rozwiązanie może przyczynić się do uproszczenia podejścia do rutynowych działalności marketingowych oraz dystrybucyjnych. Natomiast nie można zignorować faktu, że każde państwo będzie miało swobodę w fakultatywnym przyjęciu tej metody. Może to doprowadzić do sytuacji, w której Państwo X, które nie wprowadzi Kwoty B do systemu prawnego, nie będzie uznawało ceny transferowej obliczonej zgodnie z tą metodologią w Państwie Y, które wprowadziło obowiązek korzystania z Kwoty B w odniesieniu do transakcji kwalifikujących się do jej zastosowania. Taka sytuacja może okazać się problematyczna.
Aktualnie trwają jeszcze pracy nad ostatecznym kształtem raportu oraz Kwoty B, natomiast można być pewnym, iż ta metoda zostanie wprowadzona w bardzo zbliżonej formie do opisanej w niniejszym artykule. W celu uzyskania informacji o Kwocie B Filaru I zapraszamy do kontaktu. Eksperci Nexia Advicero chętnie przedstawią szczegółowe warunki stosowania Kwoty B.