Obecnie na całym świecie wdrażane i transponowane są przepisy globalnego podatku minimalnego (Pillar2). Rząd Niemiec również zaimplementował wymogi dotyczące nowej daniny zgodnie z ustawą o minimalnym podatku (Minimum Tax Act). 2025 r. jest pierwszym rokiem, w którym należy dopełnić określonych wymogów dokumentacyjnych w oparciu o dane finansowe za 2024 r.
Według niemieckich przepisów, grupy korporacyjne spełniające wymagany Dyrektywą próg przychodów są zobowiązane do składania trzech rodzajów deklaracji:
- oświadczenia o spółce rozliczającej podatek,
- zeznania informacyjnego Globe Information Return (GIR), oraz
- minimalnego zeznania podatkowego za rok finansowy 2024.
Oświadczenie o statusie spółki odpowiedzialnej za rozliczenia Pillar2
Do 28 lutego 2025 r. niemieccy podatnicy powinni wskazać, który podmiot-członek grupy kapitałowej jest odpowiedzialny za wypełnianie obowiązków związanych z Pillar2. Na podmiocie tym będzie bowiem ciążył obowiązek składania wszelkich deklaracji i zeznań do urzędu skarbowego oraz płatność podatku.
Według niemieckich przepisów implementujących, spółką która może zostać uznana w grupie za wiodącą w zakresie rozliczeń globalnego podatku minimalnego jest:
- ostateczna jednostka dominująca, jeżeli ma siedzibę w Niemczech; lub
- jeżeli ostateczna jednostka dominująca nie ma siedziby w Niemczech, ale wszystkie niemieckie jednostki wchodzące w skład grupy są bezpośrednio lub pośrednio własnością jednej niemieckiej jednostki dominującej, wówczas ta jedna niemiecka jednostka dominująca staje się odpowiedzialna w grupie za rozliczenia podatku minimalnego, lub
- jeżeli powyższe punkty nie znajdą zastosowania, podmiot dominujący będący najwyżej w hierarchii może wybrać i wyznaczyć jeden niemiecki podmiot składowy jako szefa minimalnej grupy podatkowej.
- jeżeli jednak grupa nie będzie w stanie określić na czas kierownika minimalnej grupy podatkowej, domyślnie na czele minimalnej grupy podatkowej stanie najbardziej znaczący gospodarczo podmiot wchodzący w skład tej grupy, zlokalizowany na terenie Niemiec.
Obowiązek Pillar2 w Niemczech
Podobnie jak w Polsce, aby zaistniał obowiązek rozliczenia podatku wyrównawczego, podmioty niemieckie muszą łącznie spełnić poniższe warunki:
- Posiadać co najmniej jedną zarejestrowaną spółkę zależną lub stały zakład na terenie Niemiec,
- Osiągnąć skonsolidowany obrót grupowy wynoszący minimum 750 milionów euro w co najmniej dwóch z ostatnich czterech lat,
- Należeć do grupy kapitałowej spełniającej kryteria do objęcia przepisami minimalnego podatku.
Jeśli dana grupa kapitałowa wypełni wymienione powyżej warunki, konieczne będzie określenie podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenie podatku wyrównawczego w Niemczech i zgłoszenie go do Federalnego Centralnego Urzędu Podatkowego (BZSt).