Po ponad pięciu latach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) wydał pierwszą interpretację indywidualną w sprawie raportowania schematów podatkowych (MDR). Początkowo organy podatkowe uważały, że nie powinny zajmować stanowiska w tych sprawach z uwagi na brak ich kompetencji – uważały bowiem, że są to przepisy proceduralne, a w takich sprawach interpretacji się nie wydaje.
Takiego stanowiska nie zaakceptowały sądy administracyjne. Przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 stycznia 2024 r. (sygn. akt II FSK 226/23), nakazano, aby przepisy dotyczące MDR były rozpatrywane w interpretacjach indywidualnych przez Dyrektora KIS.
Jakie stanowisko Dyrektora KIS?
W interpretacji indywidualnej z dnia 19 lipca 2024 r. (znak: 0111-KDIB2-1.4017.3.2019.22.S/JS/MR/KS) w której Spółka wskazała, że:
- prowadzi działalność gospodarczą zarówno w Polsce, jak i na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, gdzie wynajmuje magazyny lub składy konsygnacyjne. Spółka nie prowadzi w tych państwach działalności za pośrednictwem zagranicznego zakładu, w szczególności nie zatrudnia w tych państwach pracowników,
- w związku z działalnością prowadzoną za granicą, Spółka nabywa usługi doradztwa prawnego i usługi księgowe od podmiotów profesjonalnie świadczących takie usługi w państwach, w których Spółka utrzymuje magazyny lub składy.
Natomiast Dyrektor KIS finalnie odnośnie do pytań Wnioskodawcy, orzekł, czy:
- Brak pobrania podatku u źródła zgodnie z postanowieniami właściwej UPO od wypłacanego na rzecz Usługodawców wynagrodzenia oznacza, że spełniona została ogólna cecha rozpoznawcza, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit f) Ordynacji podatkowej,
- Czy opisane w stanie faktycznym „uzgodnienie” stanowi podlegający raportowaniu schemat podatkowy.
Na oba powyższe pytania Dyrektor KIS odpowiedział pozytywnie, tj., że nie spełniono przesłanki zawartej w art. 86a § 1 pkt 6 lit f) Ordynacji podatkowej, ponieważ brak pobrania podatku u źródła zgodnie z postanowieniami właściwej UPO nie stanowi zmiany kwalifikacji dochodów (przychodów) do innego źródła dochodów (przychodów) lub zmiany zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania.
Dyrektor KIS, zauważył, że: „Mając na uwadze powyższe, w analizowanej sprawie nie dojdzie do zmiany kwalifikacji dochodów (przychodów) do innego źródła. Nie dojdzie także do zmian zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania. W danej sprawie zastosowanie regulacji właściwej umowy o podwójnym opodatkowaniu jest konsekwencją przestrzegania przepisów ustawy o CIT, która (literalnie) odsyła do przepisów „umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska”. Skoro niepobranie podatku u źródła jest konsekwencją stosowania przepisów prawa podatkowego i nie wiążą się z podejmowaniem żadnych dodatkowych działań w opisanej przez Państwa sprawie w zakresie pytania nr 1 nie można mówić o zmianie zasad opodatkowania.
Państwa stanowisko, zgodnie z którym w opisanym stanie faktycznym zastosowanie właściwych przepisów UPO przy wypłacie wynagrodzenia na rzecz zagranicznych Usługodawców nie pozwala na uznanie, że spełniona jest ogólna cecha rozpoznawcza, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit. f OP – jest prawidłowe”.
Z kolei odnośnie pytania nr 2 Dyrektor KIS stwierdził, że: Odnosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy w zakresie pytania nr 2 należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem – w opisanym stanie faktycznym, przyjmującym że „w niniejszym stanie faktycznym nie jest spełniona ogólna cecha rozpoznawcza, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit. f OP, jak również nie jest spełniona żadna inna ogólna cecha rozpoznawcza, inna szczególna cecha rozpoznawcza, ani szczególna cecha rozpoznawcza” – nie mamy do czynienia ze schematem podatkowym. Zatem, skoro w danej sprawie uzgodnienie nie stanowi schematu podatkowego bez wpływu na rozstrzygnięcie pozostaje kryterium transgraniczne – jego rozpatrywanie jest nieistotne, a przez to niezasadne.
Samo podjęcie się przez Dyrektora KIS rozstrzygnięcia w sprawie MDR – to już dobra wiadomość dla podatnika. Tym bardziej, gdy Fiskus potwierdza jego stanowisko – kluczowe jest zatem prawidłowe przedstawienie stanu faktycznego podatnika, a następnie uargumentowanie jego stanowiska. Tym bardziej, że niespełnienie obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych – grozi karami karno-skarbowymi.
Dlatego warto przeanalizować sytuację Spółki pod kątem obligatoryjnego raportowania schematów podatkowych już dzisiaj – zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Nexia Advicero.