Data dodania: 21.10.2024

Opodatkowanie garaży podatkiem od nieruchomości od 2025 r.

4 października 2024 r. rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów podatku od nieruchomości zmieniających definicje „budowli” i „budynku” zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży.

Obecne zasady opodatkowania

Garaże mogą być teraz opodatkowane odmiennie, w zależności od ich stanu prawnego i faktycznego:

  • garaż prawnie stanowiący część lokalu mieszkaniowego jest opodatkowany według stawki dla tego lokalu. Stawka podatku od nieruchomości w 2024 r. nie może przekroczyć 1,15 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej;
  • garaż wyodrębniony prawnie jako odrębna nieruchomość (posiada odrębną księgę wieczystą), są opodatkowane stawką dla tzw. budynków pozostałych, co często oznacza wyższą stawkę. Stawka podatku od nieruchomości w 2024 r. nie może przekroczyć 11,17 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W związku opisanymi powyżej różnicami w zakresie opodatkowania została złożona skarga konstytucyjna przez podatników, którzy kupili mieszkanie w budynku wielorodzinnym z miejscem postojowym w garażu. Mieszkanie oraz garaż miały oddzielne księgi wieczyste, w związku z czym garaż został opodatkowany według stawek dla budynków lub ich części pozostałych, która jest niemal dziesięciokrotnie wyższa niż stawka dla lokali mieszkalnych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz sądy wskazał, że garaż może stanowić odrębny lokal i może zostać opodatkowany stawką dla budynków pozostałych.

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w dniu 18 października 2023 r. w wyroku o sygn. SK 23/19 orzekł, że przepisy podatku od nieruchomości, które umożliwiają odmienne opodatkowanie miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia własności tych garaży są niekonstytucyjne.

Nowe przepisy przyjęte przez rząd

W reakcji na wyrok TK, rząd przyjął nowe przepisy, które wprowadzają jednolite zasady opodatkowania garaży. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów, znajdujące się w budynkach mieszkalnych, będą odtąd opodatkowane według stawek właściwych dla lokali mieszkalnych. Nowelizacja przepisów podatku od nieruchomości ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Podsumowanie

Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania garaży wprowadza istotne udogodnienia dla właścicieli nieruchomości. Ujednolicenie stawek podatkowych przyczyni się do obniżenia obciążeń finansowych, jednocześnie wprowadzając większą klarowność w systemie. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie stabilności w przepisach podatkowych oraz poprawę sytuacji podatników, którzy wcześniej byli obciążani wyższymi opłatami za garaże posiadające odrębną księgę wieczystą.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

18.06.2025

Spółki nieruchomościowe – jak powinny dokonywać amortyzacji?

W wyroku z dnia 28 stycznia 2025 r. (sygn. akt II FSK...
17.06.2025

Małżeństwo jako podatnicy VAT w świetle wyroku TSUE

TSUE w wyroku wydanym 3 kwietnia 2025 r. (sygn. C-213/24 Grzera) uznał,...
17.06.2025

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2025 roku – co oznaczają dla pracodawców?

Z dniem 1 czerwca 2025 r. w życie wejdzie nowa ustawa o...