W dniu 17 czerwca 2024 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (dalej: Projekt).
Cel wprowadzonych zmian
Zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej mają usprawnić przekazywanie środków z opłaty skarbowej do właściwej gminy przy zmianie organu właściwego w sprawie z zakresu administracji publicznej lub podmiotu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej. Wprowadzone zmiany mają też spowodować, że łatwiejsze będzie ustalenie właściwości organu podatkowego, jeżeli dokument z którego będzie wynikało udzielenie pełnomocnictwa lub prokury zostanie złożony w formie elektronicznej, za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.
Czego dotyczą zmiany w opłacie skarbowej?
- Projekt zakłada nałożenie na organy administracji publicznej oraz podmioty załatwiające zadania z zakresu administracji publicznej obowiązku informacyjnego o należnej opłacie skarbowej dla innego beneficjenta – obecnie ustawa nie określa takiej regulacji, a na jej podstawie ma nastąpić przekazanie kwoty uiszczonej opłaty skarbowej do właściwej gminy, zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Planowana jest zmiana organu właściwego miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (prokury) oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w postaci elektronicznej na przykład poprzez e-Urząd Skarbowy, występują trudności w ustaleniu organu właściwego miejscowo w sprawie opłaty skarbowej.
Co oznaczają dla podatników projektowane zmiany?
Zaprojektowane przez ustawodawcę zmiany służą wyeliminowaniu wątpliwości interpretacyjnych wynikających z aktualnego brzmienia przepisów, jak również mają doprecyzować istniejące regulacje, aby umożliwić ich prawidłowe stosowanie.
Zgodnie z propozycją wynikającą z treści Projektu, projektowane przepisy mogą wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat projektowanych zmian lub na podstawie powyższego artykułu pojawiły się u Państwa wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.