Data dodania: 10.01.2025

Obrót handlowy podlegający zgłoszeniu w ramach systemu INTRASTAT

Powstanie Unii Europejskiej spowodowało zniesienie granic między państwami członkowskimi, co w konsekwencji spowodowało zaprzestanie odpraw celnych dokumentowanych za pomocą SAD w jej obrębie. W celu kontroli dostaw towarów odbywających się między krajami unijnymi, utworzono zatem nowy jednolity system INTRASTAT, który zaczął funkcjonować od 1 stycznia 1993 roku.

Czym jest INTRASTAT?

Jest to system pozwalający na kontrolę obrotu towarowego zachodzącego w obrębie Unii Europejskiej. Dotyczy on zarówno przywozów, jak i wywozów z jednego państwa członkowskiego do drugiego. Warto podkreślić, że w jego ramach powinna być również raportowana sprzedaż towarów do osób fizycznych.

Kto ma obowiązek sporządzania zgłoszeń INTRASTAT?

Obowiązek sporządzania zgłoszeń INTRASTAT dotyczy wszystkich podmiotów, które przekroczyły określone kwotowo limity obrotu towarowego, które wyznaczane są osobno dla wywozu i jak przywozu. Ważne jest, aby kontrolować wartości progów statystycznych, ponieważ ustalane są one na dany rok sprawozdawczy.

W 2025 roku próg podstawowy dla przywozu wynosi 6 000 000 PLN, dla wywozu jest to 2 800 000 PLN. Natomiast w przypadku progu szczegółowego limit dla przywozu określono na poziomie 105 000 000 PLN, a dla wywozu 158 000 000 PLN.

Rejestracja na cele INTRASTAT

Możliwość raportowania w ramach systemu INTRASTAT następuje po dokonaniu skutecznej rejestracji na portalu PUESC. W tym celu konieczne jest złożenie w wersji elektronicznej odpowiedniego formularza, do którego należy dołączyć między innymi wyciąg z rejestru handlowego spółki potwierdzający umocowanie do działania w imieniu spółki, a w przypadku działania przez pełnomocnika – również pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej.

Po złożeniu wniosku rejestracyjnego i jego weryfikacji przez urzędnika, zostaje przydzielony dostęp na portalu. Natomiast, w przypadku jakichkolwiek braków na adres mailowy wskazany we wniosku zostanie wysłane wezwanie do uzupełnienia braków.

Składanie zgłoszeń INTRASTAT

Po zakończeniu procesu rejestracyjnego podmiot ma obowiązek składania miesięcznych deklaracji w wersji elektronicznej, zaczynając od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie progu statystycznego, aż do końca kolejnego roku sprawozdawczego. Jeśli w danym okresie nie doszło do żadnych transakcji, to w takim przypadku konieczne jest dokonanie zgłoszenia zerowego.

Termin na złożenie zgłoszenia INTRASTAT upływa 10. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym miały miejsce transakcje przywozu lub wywozu na terenie Unii Europejskiej. Jeśli dzień ten przypada w weekend lub jest on ustawowo wolny od pracy, to deklarację można przesłać do właściwego organu w kolejnym dniu roboczym.

Skutki unikania obowiązku sprawozdawczego

Podmiot, który po przekroczeniu określonych progów statystycznych nie podejmie się rejestracji i w konsekwencji nie dopełni obowiązku comiesięcznego raportowania, może zostać obarczony sankcjami w postaci kar finansowych. Organ celny co najmniej trzy razy przypomina o konieczności złożenia brakujących zgłoszeń. Upomnienie może zostać dokonane na piśmie lub telefonicznie. Jeśli nie przyniesie to ze strony podmiotu żadnych skutków, organ może nałożyć na osobę zobowiązaną karę w wysokości 3 000 PLN za każdy okres sprawozdawczy w odniesieniu do każdego rodzaju obrotu co do których nie zostało złożone zgłoszenie.

Podsumowanie

Składanie zgłoszeń INTRASTAT jest obowiązkiem, który powinien dopełnić każdy podmiot zobowiązany. Unikanie tej czynności może skutkować karami finansowymi, które mogą przynieść znaczące straty. Przygotowanie tego rodzaju raportu wiąże się z koniecznością zgromadzenia określonych danych, dlatego warto zająć się tym jeszcze przed przekroczeniem progu statystycznego. Oferujemy wsparcie naszych doradców w zakresie rejestracji i sporządzania zgłoszeń INTRASTAT. Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

23.04.2025

Zakwaterowanie oddelegowanych pracowników nie podlega opodatkowaniu PIT

Coraz częściej polscy pracodawcy delegują swoich pracowników do pracy za granicą na...
22.04.2025

KPiR – podsumowanie najważniejszych informacji

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (dalej: „KPiR”) to forma ewidencji przedstawiającej zdarzenia...
18.04.2025

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 8/20 – kluczowe wnioski dla podatników

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. SK...