Data dodania: 29.01.2024

Obowiązkowy KSeF bezterminowo odroczony

W dniu 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zacznie obowiązywać w 2024 r., tak jak to pierwotnie planowano. Powodem mają być wykryte błędy w systemie. Obecnie, Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić audyt w celu zidentyfikowania wszystkich błędów i metod ich naprawy. Na podstawie wyników audytu, zostanie wskazana nowa data wprowadzenia obligatoryjnego KSeF, jednak nie możemy spodziewać się jej wcześniej niż z początkiem 2025 roku.

Wykrycie błędów w KSeF jest o tyle ważne, że od jego sprawnego funkcjonowania zależy możliwość wystawiania i odbierania faktur przez podatników, objętych obligatoryjnym KSeF, których liczba zgodnie z danymi udostępnionymi przez MF wynosi ponad 2 miliony. To oznacza z kolei, że dziennie KSeF musiałby obsługiwać nawet dziesiątki milionów faktur i chociaż MF zapewniało, że program będzie w stanie obsługiwać nawet do 100 milionów faktur dziennie, przy takich liczbach nie ma miejsca na błędy czy trwałą awarię, które spowodowałyby chaos administracyjny i dodatkowe obowiązki po stronie podatników.

Poza informacją o odroczeniu obowiązku stosowania KSeF, Minister Finansów poinformował, że obecna sytuacja nie oznacza, że KSeF w ogóle nie wjedzie w życie. Podczas brefingu prasowego wielokrotnie podkreślono, że nowe władze popierają wdrożenie tego rozwiązania, w szczególności, że wpływy z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego wynikające wprowadzenia KseF mają wynieść w ciągu 10 lat nawet 10 mld PLN.

Końcowo, pomimo, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w tym roku to warto śledzić doniesienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie. W szczególności komunikaty dotyczące zmian w funkcjonowaniu sytemu w porównaniu do pierwotnych zapowiedzi. Specjaliści Nexia Advicero będą to robić na bieżąco, o czym będziemy Państwa informować.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

11.03.2025

Czy dostawa towarów na rzecz oszusta podlega opodatkowaniu VAT?

Niewystarczająca weryfikacja kontrahenta może skutkować wydaniem towaru w ręce oszusta. Warto zastanowić...
04.03.2025

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – przełomowy Wyrok TSUE – podstawy do wzruszenia prawomocnych decyzji i wyroków

Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy...
21.02.2025

Możliwość szybszej amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli w niektórych gminach

Wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o CIT oraz ustawy o...