Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / Nexia Advicero | TAX UPDATE | Październik 2024

Nexia Advicero | TAX UPDATE | Październik 2024

  1. Możliwość uwzględnienia strat podatkowych w przypadku przejęcia odwrotnego
  2. Planowane zmiany w PIT, CIT oraz innych ustawach podatkowych
  3. Koniec z pracą cudzoziemca na zleceniu – projekt ustawy zakłada wymóg zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę
  4. Międzynarodowe dostawy w VAT – zapowiedź kolejnego rozstrzygnięcia TSUE w polskiej sprawie
  5. Podatek od niezrealizowanych zysków wspólników przy zmianie rezydencji – ważny wyrok

1. Możliwość uwzględnienia strat podatkowych w przypadku przejęcia odwrotnego

W wyroku z dnia 1 sierpnia 2024 r. (sygn. akt II FSK 1262/23) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sytuacja w której wskutek przejęcia odwrotnego nie zmieniła się struktura udziałowców spółki, a jej dotychczasowy udziałowiec pośredni stał się udziałowcem bezpośrednim nie spełnia przesłanek ustalonych w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT.

NSA oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podzielił tym samym pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2397/22), że wskutek przejęcia nie zmieniła się w istocie struktura udziałowców Spółki – jej dotychczasowy udziałowiec pośredni tj. Inwestor stał się udziałowcem bezpośrednim Spółki.

W efekcie, w strukturze Spółki przejmującej nie pojawił się żaden nowy, zewnętrzny udziałowiec. Spółka przejmująca może więc przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem CIT za rok 2021 i w kolejnych latach podatkowych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT uwzględniać poniesione w latach 2017-2018 straty podatkowe, które poniosła przed połączeniem odwrotnym.

NSA uznał, że artykuł 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT nie znajdzie w takiej sytuacji zastosowania. W ramach połączenia niższego szczebla, gdy udziałowiec większościowy zmienia się z pośredniego na bezpośrednią, struktura własnościowa spółki pozostaje niezmieniona. Zgodnie z prawem, spółka przejmująca może więc przenosić straty podatkowe w latach 2017-2018 przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu na rok 2021 i kolejne lata.

Niniejszy wyrok stanowi istotne rozstrzygnięcie dla podatników planujących podobne restrukturyzacje. Warto zatem skontaktować się z naszymi ekspertami z Nexia Advicero w celu omówienia szczegółów takich działań zarówno pod względem podatkowym jak i prawnym.

2. Planowane zmiany w PIT, CIT oraz innych ustawach podatkowych

W dniu 12 sierpnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk UD116).

Jak pisze MF w uzasadnieniu do proponowanych zmian, mają one na celu uporządkowanie przepisów podatkowych, wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Najważniejsze zmiany będą dotyczyły obszarów takich jak:

  • Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) – doprecyzowanie regulacji oraz zmiana niektórych przepisów dot. zakresu opodatkowania CFC;
  • Reorganizacje spółek – zasady ustalania przychodów i kosztów w łączeniu spółek bez przyznania udziałów (akcji);
  • Fundacje rodzinne – uszczelnienie regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych;
  • Ulga IP Box – wprowadzenie wymogu zatrudnienia, by móc skorzystać z ulgi;
  • Danina solidarnościowa – jednoznaczne wskazanie, że podatnicy będą mogli pomniejszyć dochody stanowiące podstawę obliczenia daniny solidarnościowej o straty z lat ubiegłych oraz poszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box oraz świadczenia beneficjentów z fundacji rodzinnej;
  • Dotyczące działań restrukturyzacyjnych – zmiany dotyczące przekształcenia spółek, wymiany udziałów oraz zmniejszenia wartości udziałów (akcji);
  • Opodatkowanie komplementariuszy – zmiany dotyczące odliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów komplementariusza spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej;
  • Doprecyzowanie niektórych przepisów dotyczących cen transferowych
  • Ryczałt od dochodów spółek – wprowadzenie regulacji precyzujących zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w celu usprawnienia stosowania opodatkowania według tej formy.

To tylko niektóre z przedstawionych propozycji zmian, ale warto mieć je na uwadze w kontekście przyszłych rozliczeń podatkowych naszych firm. Zgodnie bowiem z założeniami projektu ustawy, możliwe że wejdą one w życie już od 1 stycznia 2025 roku.

3. Koniec z pracą cudzoziemca na zleceniu – projekt ustawy zakłada wymóg zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę

Aby uzyskać zezwolenie na pracę, trzeba będzie zatrudnić cudzoziemca na podstawie umowy o pracę. Nie będzie już możliwe zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia.

Zgodnie z projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terenie RP (druk UC46), zaprezentowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (dalej: „MRPIPS”) firmy będą musiały zawrzeć umowę o pracę z obcokrajowcem. Będzie to warunek obligatoryjny wydania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy. Z projektu ustawy, wynika, że rząd chce mocniej przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.

Nowym obowiązkiem ciążącym na pracodawcach, będzie konieczność przekazania wojewodzie lub powiatowemu urzędowi pracy kopii zawartej umowy o pracę z cudzoziemcem. W obecnej wersji projektu ustawy, MRPIPS nie określiło terminu w jakim pracodawca będzie musiał udostępnić umowę o pracę odpowiedniemu organowi.

W przedstawionym projekcie przewidziano wyższe kary dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Podstawowe wykroczenie polegające na nielegalnym powierzeniu pracy cudzoziemcowi będzie podlegać karze grzywny od 1000 PLN do 30 000 PLN. Oznacza to podwyższenie dolnej granicy kary o 500 PLN. Karę tę wymierza się w kwocie nie niższej niż 1000 PLN za jednego cudzoziemca – podwyższono także o 500 PLN.

Zgodnie z projektem niniejszej ustawy, planowane zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 r. warto zatem już teraz przygotować się do zmian, zwłaszcza, jeżeli zatrudniają Państwo lub planują zatrudnić cudzoziemców w swojej firmie.

4. Międzynarodowe dostawy w VAT – zapowiedź kolejnego rozstrzygnięcia TSUE w polskiej sprawie

Dnia 12 lipca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: „WSA”) w Warszawie w sprawie (sygn. akt III SA/Wa 1231/24) skierował trzy pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”). Wszystkie one dotyczą art. 146 ust. 1 lit. b) dyrektywy VAT, czyli przepisu, który przewiduje zwolnienie z VAT w eksporcie.

W przedmiotowej sprawie pytania dotyczą sytuacji, gdy towar deklarowany jako Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) jest ostatecznie eksportowany poza UE.

Bardzo istotne znaczenie będzie miało rozróżnienie między WDT a eksportem w kontekście wiedzy dostawcy co się dzieje z towarem (i jego należytej staranności) o faktycznym przebiegu transakcji.

Orzeczenie to może przynieść również wyjaśnienie w zakresie raportowania VAT w WDT i wymagań dowodowych dla stawki 0% – co z kolei wpłynie na procesy dokumentacyjne i weryfikacyjne w firmach.

O treści orzeczenia poinformujemy Państwa, gdy tylko zostanie wydane. Warto jednak pamiętać, że należy dostosowywać praktyki i procesy dokumentacyjne do aktualnych standardów i wymagań polskich organów podatkowych. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania z tym związane – zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami z Nexia Advicero.

5. Podatek od niezrealizowanych zysków wspólników przy zmianie rezydencji – ważny wyrok

W wyroku NSA z dnia 14 sierpnia 2024 r. (sygn. akt II FSK 1445/21) sąd rozstrzygnął kwestię opodatkowania podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w sytuacji zmiany rezydencji wspólnika.

NSA uznał, że w tej kwestii kluczowe znaczenie ma art. 30da ust. 2 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza opodatkowanie, jeśli Polska utraci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku. Kluczowym elementem jest ustalenie, czy taka utrata miała miejsce.

W omawianym przypadku, zastosowanie miał także art. 13 ust. 2 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego, który daje możliwość opodatkowania zysków ze zbycia własności zakładu w miejscu siedziby tego zakładu (w niniejszej sprawie w Polsce).

Sąd uznał ponadto, że bycie wspólnikiem spółki osobowej oznacza istnienie zakładu i tę okoliczność potwierdzają orzeczenia sądów administracyjnych. Należy zatem podzielić pogląd podatnika, że w tej sprawie zbycie ogółu praw i obowiązków jako nierozszczepialnego prawa majątkowego powoduje, że w istocie mamy do czynienia z przeniesieniem własności zakładu.

W związku z tym Sąd uznał, że ponieważ zbycie ogółu praw i obowiązków jest uznawane za przeniesienie własności zakładu – w Polsce należy opodatkować zyski powstałe w wyniku zmiany rezydencji wspólnika Spółki.

Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku, ale już po samym rozstrzygnięciu należy mieć na uwadze, że w podobnych przypadkach, które w praktyce często występują może dojść do podobnych konsekwencji podatkowych. Zwłaszcza, że orzecznictwo/interpretacje podatkowe w kwestii powstania zakładu w Polsce nie jest jednolite. Często to właśnie od tego zależą konsekwencje podatkowe przedsiębiorców, jak w niniejszej sprawie. W Nexia Advicero posiadamy duże doświadczenie związane z tym zagadnieniem – zapraszamy do kontaktu.

Podobne wpisy