Szanowni Państwo,
na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wprowadzających istotne modyfikacje, które będą miały wpływ na wysokość tego podatku już w 2025 r. Jednym z celów nowelizacji jest wyeliminowanie wątpliwości co do tego czy i które obiekty należy kwalifikować jako budynek (opodatkowany od powierzchni użytkowej), a które jako budowlę (opodatkowaną od jej wartości).
Planowana zmiana w szczególności może prowadzić do istotnej zmiany wysokość obciążenia podatkowego w zakresie opodatkowania budowli począwszy od 2025 roku.
Nowa definicja budowli
Nowa definicja przewiduje, że za budowlę uznane zostaną:
- obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową,
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w powyższym punkcie,
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
- przyłącza do obiektu budowlanego
– wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
Interesującym rozwiązaniem jest dodatnie do ustawy nowego załącznika nr 4 zawierającego listę 28 rodzajów obiektów, które wprost zostały uznane za budowle, w tym m.in.:
- zbiornik w postaci silosu, elewatora, bunkra do magazynowania paliw i gazów oraz innych produktów chemicznych, a także inny zbiornik przeznaczony do gromadzenia materiałów sypkich, występujących w kawałkach, albo w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym funkcje gospodarcze jest pojemność,
- obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem,
- wolno stojące trwale związane z gruntem: maszt antenowy, tablica reklamowa i urządzenie reklamowe, oświetlenie zewnętrzne, instalacja przemysłowa oraz urządzenie techniczne,
- linia i trakcja elektroenergetyczna,
- linia kablowa umieszczona bezpośrednio w ziemi lub nadziemna, z wyłączeniem kabli telekomunikacyjnych dowieszonych do już istniejącej linii kablowej nadziemnej,
- kanalizacja kablowa i kanał technologiczny, z wyłączeniem zainstalowanych w nich kabli oraz inny kanał, którego charakterystycznym parametrem jest długość.
Nowa definicja budynku
Zgodnie z proponowanymi zmianami, przez budynek należy rozumieć obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku, gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy.
Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych
Zgodnie z zapowiedziami projekt przewiduje również korzystne zmiany w zakresie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych, który ma być uznawany za część mieszkalną budynku i tym samym objęte stawką podatku od nieruchomości właściwą dla budynków mieszkalnych.
Jak się przygotować do zmian?
Duża ilość niejasności i obszarów, które już na pierwszy rzut oka widać, że będą powodowały spory pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi z jednej strony oraz krótki okres na przygotowanie się do wdrożenia przepisów powoduje, że już teraz warto przeanalizować w jaki sposób zmiana definicji budynku i budowli wpłyną rozliczenia w podatku od nieruchomości, w tym w szczególności:
- Przygotować kalkulację podatku od nieruchomości uwzględniając zaproponowane w ustawie zmiany, tak aby ustalić wpływ noweli na wysokość podatku od nieruchomości.
- Zweryfikować posiadane interpretacje podatkowe / wyroki sądowe w zakresie podatku od nieruchomości, w oparciu, o które podejmowana była decyzja o kwalifikacji poszczególnych obiektów jako budynków lub budowli.
- Przygotować nowe wnioski o interpretacje, w tym również w przypadku pozytywnych interpretacji, które należy złożyć niezwłocznie po uchwaleniu przygotowywanych przepisów.
Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Nexia Advicero w celu omówienia szczegółów oraz dostępnych rozwiązań, które mogą pomóc Państwu przygotować się do zbliżającej się rewolucji w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.