Co to jest CBAM?
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm regulacyjny wprowadzony przez Unię Europejską, który uwzględnia emisję dwutlenku węgla (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism). Mechanizm ten odpowiada na potrzeby regulacji dotyczące redukcji emisji przemysłowych. CBAM w praktyce oznacza, że importerzy produktów objętych mechanizmem muszą raportować ilość emisji gazów cieplarnianych przypadającą na importowane produkty i w razie potrzeby, uiścić odpowiednią opłatę wyrównawczą. Towary podlegające raportowaniu: stal, żelazo, cement, nawozy, aluminium oraz energia elektryczna.
Co się zmieniło po 31 lipca?
Od tej daty importerzy nie mogą już korzystać z wartości domyślnej emisji KE. Teraz importerzy towarów objętych CBAM na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do raportowania emisji według wartości rzeczywistych. Wymaga to od importerów dokładnej analizy wszystkich uczestników znajdujących się w łańcuchu dostaw w celu uzyskania od nich wiarygodnych danych, które pozwolą na ustalenie emisji.
Konsekwencje braku raportowania
Nieprzestrzeganie wymogów CBAM może mieć dla przedsiębiorstw poważne skutki. Przede wszystkim importerzy, którzy nie złożą raportów, mogą być narażeni na wysokie kary finansowe od 10 do 50 EUR za tonę emisji. Ponadto, mogą być narażeni na sankcje administracyjne od 50 000 PLN za niezłożenie deklaracji CBAM. Dodatkowo brak zgodności z przepisami CBAM może skutkować opóźnieniami w odprawie celnej, co z kolei może zakłócić łańcuch dostaw i negatywnie wpłynąć na działalność operacyjną przedsiębiorstwa. W skrajnych przypadkach może to również prowadzić do utraty możliwości importu na teren Unii Europejskiej.
Nasze wsparcie obejmuje m.in.:
- Ustalenie produktów objętych obowiązkiem CBAM poprzez przygotowanie podsumowania dotyczącego produktów objętych obowiązkiem raportowania.
- Analiza obowiązków w CBAM dla importerów, w tym zestawienie wymogów związanych z przywozem towarów na teren Unii Europejskiej.
- Identyfikacja danych wymaganych od importerów i dostawców na podstawie analizy dokumentów dostarczonych przez klientów.
- Opracowanie szczegółowego zestawienia obowiązków raportowania, w tym wskazanie danych potrzebnych do przygotowania raportu.
- Przygotowanie ewidencji CBAM, spełniającej wymogi formalne zgodnie z Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r.
- Raportowanie CBAM, w tym przygotowywanie deklaracji CBAM.
- Wsparcie w postępowaniach dotyczących omyłek przy raportowaniu CBAM.
Współpraca z nami zapewnia pewność spełnienia wszystkich wymogów CBAM, minimalizując ryzyko kar oraz usprawniając procesy raportowania i ewidencji emisji.