Wydatki poniesione na przebudowę dróg gminnych, umożliwiających dojazd do realizowanej inwestycji, mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu (dalej: „KUP”).
Takie stanowisko Wnioskodawcy potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2024 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.64.2024.1.PK).
Realizacja różnego rodzaju inwestycji, często uzależniona jest od możliwości dostarczenia na ich teren materiałów i urządzeń, których transport wymaga utwardzonej drogi. Z kolei w fazie eksploatacji odpowiednie drogi dojazdowe umożliwiają korzystanie z a więc i osiąganie przychodów. Dlatego też w niektóre inwestycje, w tym polegające na budowie, uruchomieniu i eksploatacji farmy wiatrowej, wpisana jest konieczność dokonania przebudowy dróg dojazdowych.
Tak było w przypadku wnioskodawcy, który realizował projekt budowy elektrowni wiatrowej na terytorium gminy, której drogi nie były dostosowane do tego typu inwestycji. Wnioskodawca zawarł z gminą umowę na przebudowę dróg w taki sposób, żeby możliwy był transport niezbędnych do budowy materiałów i urządzeń. Gmina wyraziła zgodę, by wnioskodawca dysponował jej nieruchomościami w celu przebudowy oraz zobowiązała się do dokonania odbioru robót. Wnioskodawca z kolei miał na własny koszt i odpowiedzialność dokonać robót budowlanych zgodnie z umową i uzyskanymi pozwoleniami. Wnioskodawcy nie przysługiwało przy tym wynagrodzenie czy zwrot kosztów od gminy.
W konsekwencji wnioskodawca poniósł nakłady na drogę niebędącą jego własnością ani częścią budowanej farmy. Taka przebudowa była jednak niezbędna, gdyż została wykonana w celu wybudowania i eksploatowania farmy wiatrowej, co jest przedmiotem jego działalności. Bez poniesienia tych wydatków Wnioskodawca nie mógłby realizować swojej działalności, a co za tym idzie osiągać przychodu.
Dyrektor KIS potwierdził, że w tej sytuacji wydatek na przebudowę drogi spełnił warunki do uznania go za KUP stanowi koszt uzyskania przychodu podatnika. Wynikało to m.in. z faktu ostatecznego poniesienia przez wnioskodawcę kosztu w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów.
W ocenie Dyrektora KIS z uwagi na to, że nie da się bezpośrednio przypisać wydatków na remont drogi do konkretnych przychodów będzie to koszt pośredni rozliczany na bieżąco. W tym przypadku był to moment formalnego przekazania protokołu zdawczo-odbiorczego gminie.
Zaprezentowane stanowisko jest częścią pozytywnej linii interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacje te różnią się jednak w zakresie kwalifikacji, czy:
- poniesione wydatki stanowią koszty bezpośrednio związane z danym źródłem przychodu i rozliczane w momencie jego osiągnięcia (np. interpretacja z 2 maja 2024 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.138.2024.1.EJ; z 18 czerwca 2024 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.181.2024.1.AP),
- czy też pośrednie rozliczanie w momencie poniesienia (interpretacja z 21 marca 2024 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.64.2024.1.PK).
Interpretacje te zostały wydane w indywidualnych stanach faktycznych, dotyczących konkretnych rodzajów inwestycji, w tym budownictwa mieszkaniowego czy farm wiatrowych. Kwestia momentu rozliczenia KUP powinna być zatem rozstrzygana indywidualnie, biorąc pod uwagę każdorazowo okoliczności danej sprawy.