Blog

Advicero Nexia
Strona główna / Blog / Dyrektywa CSDD – co oznacza dla przedsiębiorstw?

Dyrektywa CSDD – co oznacza dla przedsiębiorstw?

Dyrektywa CSDD (dalej: Dyrektywa) została przyjęta przez Radę Unii Europejskiej w maju 2024 r. Kraje członkowskie mają 2 lata aby dokonać implementacji unijnych przepisów, wynikających z Dyrektywy. Jak stanowi treść Dyrektywy, ma ona przyczynić się do realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych, który promuje prawa zapewniające uczciwe warunki pracy. Dyrektywa stanowi część unijnych polityk i strategii związanych z promowaniem godnej pracy na całym świecie, w tym w globalnych łańcuchach wartości.

Co zakłada Dyrektywa?

Dyrektywa nakłada nowe obowiązki, wśród których znajdują się:

  • obowiązek należytej staranności dotyczący poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw,
  • obowiązek spełnienia należytej staranności w celu ograniczania negatywnych skutków dotyczących działalności własnej przedsiębiorstw, a także działalności jednostek zależnych oraz łańcucha działalności,
  • zwiększenie odpowiedzialności i rozliczalności przedsiębiorstw za negatywne skutki wynikające z prowadzonej przez nie działalności.

Kto będzie miał obowiązek stosowania przepisów wynikających z Dyrektywy?

Dyrektywa ma dotyczyć zarówno przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej, jak i przedsiębiorców spoza tego terytorium.

Przepisy wynikające z Dyrektywy mają być wprowadzone stopniowo. Pomimo bezpośredniego nieobjęcia regulacjami Dyrektywy małych i średnich przedsiębiorstw, wejście w życie Dyrektywy będzie oddziaływać również na firmy z tego sektora.

Jakie obowiązki zostaną nałożone poprzez Dyrektywę?

Dyrektywa zakłada między innymi następujące obowiązki dla przedsiębiorstw:

  • obowiązek uwzględniania należytej staranności w polityce przedsiębiorstw i zarządzaniu ryzykiem,
  • konieczność identyfikacji, oceny i priorytetyzacji faktycznych i potencjalnych negatywnych skutków,
  • podejmowanie działań naprawczych,
  • istotne angażowanie interesariuszy w procesie należytej staranności,
  • wdrożenie procedur skargowych umożliwiających złożenie skarg w przypadku uzasadnionych obaw dotyczących faktycznych lub potencjalnych negatywnych skutków w działalności przedsiębiorstw,
  • monitorowanie skuteczności i adekwatności podejmowanych działań w zakresie należytej staranności,
  • publikowanie na stronie internetowej przedsiębiorstwa sprawozdania rocznego w odniesieniu do kwestii objętych Dyrektywą.

Greenwashing i landgrabbing

Pisząc o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju nie można pominąć dwóch istotnych pojęć – greenwashingu i landgrabbingu. Greenwashing stanowi praktykę podejmowaną przez przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje, która służy przedstawieniu ich działań oraz produktów jako mające korzystny wpływ na środowisko naturalne. W rzeczywistości tak nie jest, stąd też działanie to ma wprowadzić konsumentów w błąd i przedstawić taki podmiot w korzystnym świetle.

Z kolei mówiąc o Landgrabbingu należy wskazać na zjawisko masowego wykupu ziemi, które nie zostało jednoznacznie zdefiniowane, lecz stanowi formę kontroli gruntów do celów spekulacji, wydobycia i kontroli zasobów kosztem zarządzania gruntami i suwerenności żywnościowej.

Pomimo, że Polska ma prawie 2 lata na implementację regulacji wynikających z Dyrektywy, warto już teraz przemyśleć, czy Państwa przedsiębiorstwo będzie w stanie spełnić obowiązki określone w Dyrektywie.

W przypadku pytań dotyczących dyrektywy CSDDD lub chęci uzyskania innych informacji w tematyce ESG, zapraszamy do kontaktu.