Data dodania: 30.07.2024

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, ale również takich, które wymagają dłuższego pobytu w szpitalu zaraz po urodzeniu, zyskają najprawdopodobniej nowe uprawnienie w postaci wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Taką obietnicę złożyła rodzicom Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie była wielokrotnie sygnalizowana przez liczne organizacje i fundacje zrzeszające rodziców dzieci wcześniaków.

Dodatkowy urlop będzie udzielany na wniosek pracownika i będzie mógł być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlopu nie będzie można dzielić na części. Co istotne, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie płatny w wysokości 100% podstawy zasiłku chorobowego.

Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu?

Z dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego będzie można skorzystać w przypadku:

  • narodzin dziecka przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
  • narodzin dziecka po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g
  • narodzin dziecka po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, gdy noworodek będzie wymagał hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie.

Wówczas dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.

Z uprawnienia będą mogli skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ale także rodzic zastępczy, rodzic adopcyjny oraz opiekun prawny.

Z ilu tygodni dodatkowego urlopu będzie można skorzystać?

Będzie to zależne przede wszystkim od długości pobytu dziecka w szpitalu, ale także jak wyszczególniono powyżej, masy urodzeniowej dziecka i tygodnia ciąży, w którym nastąpiło rozwiązanie.

Proponowane przez ministerstwo zmiany na pewno należy ocenić pozytywnie, gdyż dostrzegają one potrzeby wsparcia rodzin w radosnym, ale pełnym wyzwań momencie narodzin dziecka, tym bardziej gdy już na początku pojawiają się komplikacje. Projektowane regulacje wzorowane były również na licznych rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach europejskich i są do nich zbliżone.

Realny termin wejścia w życie nowych regulacji przewidywany jest na przełom roku 2024/2025. Aktualnie projekt został skierowany do konsultacji społecznych.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

18.04.2025

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 8/20 – kluczowe wnioski dla podatników

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. SK...
11.04.2025

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe od 2025 r. – co się zmieniło?

1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kar za...
02.04.2025

Sprzedaż i nabycie tokenów nieruchomościowych

Opodatkowanie sprzedaży tokenów nieruchomościowych podatkiem dochodowym Od momentu powstania Bitcoina w 2009...