Data dodania: 27.10.2024

Czym są jednostki inwestujące w nieruchomości, które projekt ustawy o Pillar 2 wyłącza z opodatkowania?

W poprzednim wpisie poświęconym globalnemu podatkowi minimalnemu, informowaliśmy o statusie Projektu ustawy implementującej Dyrektywę Pillar II. Projekt ten 10 października 2024 r. miał swoje pierwsze czytanie w Sejmie RP, który po odrzuceniu wniosku o jego odrzucenie w całości, zgodnie z regulaminem Sejmu, skierował go do prac w Komisji Finansów Publicznych.  

Zgodnie z literalnym brzmieniem projektu ustawy nową daniną nie zostaną objęci:

  • podatnicy, którzy nie należą do międzynarodowych lub krajowych grup kapitałowych, bądź
  • podatnicy należący do grup kapitałowych, których skonsolidowany przychód nie przekroczył progu 750 milionów euro w okresie dwóch z czterech lat poprzedzających dany rok podatkowy,
Wyłączenia podmiotowe

Dodatkowo, Projekt ustawy zawiera listę tych jednostek, które z opodatkowania będą wyłączone ze względu na szczególny cel ich działalności lub status. Warto zaznaczyć, że wyłączenia te dotyczą wszystkich trzech typów nowej daniny – globalnego i krajowego podatku wyrównawczego, a także podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Chodzi o podmioty takie jak:

  • jednostki rządowe,
  • organizacje międzynarodowe,
  • organizacje nienastawione na zysk,
  • fundusze emerytalne,
  • fundusze inwestycyjne będące jednostkami dominującymi najwyższego szczebla,
  • jednostki inwestujące w nieruchomości będące jednostkami dominującymi najwyższego szczebla,
  • jednostki, w przypadku których co najmniej 95% nominalnej wartości ich udziałów należy, bezpośrednio lub za pośrednictwem jednej lub kilku jednostek, do podmiotów wyłączonych, z wyjątkiem jednostek świadczących usługi emerytalne, oraz które prowadzą działalność polegającą wyłącznie lub niemal wyłącznie na utrzymywaniu aktywów lub prowadzą wyłącznie działalność pomocniczą w stosunku do podmiotów wyłączonych,
  • jednostki, w przypadku których co najmniej 85% nominalnej wartości ich udziałów należy, bezpośrednio lub za pośrednictwem jednej lub kilku jednostek, do podmiotów wyłączonych, z wyjątkiem jednostek świadczących usługi emerytalne, o ile prawie cały ich dochód pochodzi z dywidend wyłączonych.

W gronie uprzywilejowanych podatników wymienionych wyżej znalazły się m.in. jednostki inwestujące w nieruchomości będące jednostkami dominującymi najwyższego szczebla. Co ustawodawca rozumie przez to pojęcie?

Jednostki inwestujące w nieruchomości

Aby dowiedzieć się, co ustawodawca ukrył pod tym pojęciem, należy sięgnąć do słowniczka, zawartego w art. 2 projektu ustawy. Zgodnie z proponowanym brzmieniem tego przepisu, jednostka inwestująca w nieruchomości powinna łącznie spełnić następujące warunki:

  • własność udziałów w tej jednostce lub praw o podobnym charakterze jest rozproszona,
  • co najmniej 50% wartości bilansowej jej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości;
  • dochód tej jednostki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przez tę jednostkę albo przez właścicieli udziałów w tej jednostce lub praw o podobnym charakterze, przy czym warunek uznaje się za spełniony w przypadku odroczenia takiego opodatkowania na okres nieprzekraczający jednego roku.

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że drugi z powyższych warunków pokrywa się z definicją spółki nieruchomościowej znanej nam z przepisów ustawy o CIT, a dokładniej z art. 4a pkt 35 tego aktu. Może być to wskazówką, by podmioty te dokładniej przeanalizowały możliwość zastosowania wyłączenia.

Jednostki dominujące najwyższego szczebla

Proponowane wyłączenie nie dotyczy jednak wszystkich spółek inwestujących w nieruchomości, ale tylko tych, które pełnią rolę jednostki dominującej najwyższego szczebla.

W ramach przypomnienia – za jednostkę dominującą najwyższego szczebla uważa się jednostkę dominującą, która sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmujące największą możliwą liczbę jednostek powiązanych z grupy kapitałowej.

Znaczenie dla podatników

W związku z proponowanym wyłączeniem, podmioty które działają w sektorze nieruchomości, powinny zastanowić się, czy nie znajdują się one w gronie beneficjentów wyłączenia z nowej daniny. Szczególną uwagę na nowe regulacje powinny zwrócić podmioty, które obecnie wypełniają definicję spółki nieruchomościowej z ustawy o CIT.

Jeśli spełnią one wymienione powyżej warunki, a przy tym posiadają status jednostki dominującej najwyższego szczebla, to wyłączone będą z wszystkich trzech typów nowej daniny – globalnego i krajowego podatku wyrównawczego, a także podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

11.03.2025

Czy dostawa towarów na rzecz oszusta podlega opodatkowaniu VAT?

Niewystarczająca weryfikacja kontrahenta może skutkować wydaniem towaru w ręce oszusta. Warto zastanowić...
04.03.2025

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – przełomowy Wyrok TSUE – podstawy do wzruszenia prawomocnych decyzji i wyroków

Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy...
21.02.2025

Możliwość szybszej amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli w niektórych gminach

Wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o CIT oraz ustawy o...