Data dodania: 11.03.2025

Czy dostawa towarów na rzecz oszusta podlega opodatkowaniu VAT?

Niewystarczająca weryfikacja kontrahenta może skutkować wydaniem towaru w ręce oszusta. Warto zastanowić się, w jaki sposób taka dostawa wpływa na kwestie podatkowe spółki. Szczególne wątpliwości dotyczą zasadności opodatkowania VAT. W interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2024 roku (znak: 0112-KDIL1-3.4012.156.2024.1.JK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że dostawa towarów, które były przedmiotem kradzieży, podlega opodatkowaniu VAT. Co więcej, w wyroku z dnia 26.09.2024 roku (sygn. I SA/Po 401/24) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę na tę interpretację. Takie podejście sądu różni się od wcześniejszych rozstrzygnięć w podobnych sprawach.

Istota sprawy

Sprawa opisana w interpretacji dotyczyła Spółki A zajmującej się produkcją i sprzedażą pelletu drzewnego. Otrzymała ona zamówienie od firmy działającej na terenie Francji (Spółka B). Po wstępnej weryfikacji potwierdzono, że rzeczywiście taki podmiot istnieje, więc w konsekwencji przystąpiono do realizacji zamówienia. Towary zostały dostarczone pod wskazany przez nabywcę adres. Po upływie terminu płatności faktury, Spółka A rozpoczęła windykację należności. W tym celu zwróciła się o pomoc do francuskiego komornika, który przekazał do Spółki B wezwanie do zapłaty. Po otrzymaniu odpowiedzi od Dyrektora ds. Bezpieczeństwa działającego dla Spółki B okazało się, że z jej strony nie było składane żadne zamówienie do Spółki A. W wyniku dalszej weryfikacji potwierdzono, że Spółka A padła ofiarą oszustwa.

W interpretacji indywidualnej z dnia 26.09.2024 roku Spółka A zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. z zapytaniem, czy dostawa dokonana do Francji na rzecz oszusta będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Zdaniem Spółki A dostawa nie miała odpłatnego charakteru, a w jej wyniku nie doszło do prawnego przekazania własności towarów, dlatego też nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT.

Konsekwencje VAT dla podatnika

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w omawianej interpretacji stwierdził, że dostawa towarów dokonana z Polski do Francji podlegała opodatkowaniu VAT. W rozumieniu organu w jej trakcie doszło do przeniesienia własności towaru mimo, że trafił on w ręce oszusta. Ponadto, zdaniem Dyrektora KIS Spółka A nie ma prawa do zastosowania stawki 0%, gdyż nie jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towaru na teren Francji.

W konsekwencji podatnik musi zastosować dla dokonanej dostawy towarów stawkę krajową wynoszącą 23% i odprowadzić podatek VAT należny do Urzędu Skarbowego. Spółka A nie zgodziła się ze stanowiskiem organu i wniosła do Sądu skargę, która została oddalona.

Podsumowanie

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego znacząco zmienia linię orzeczniczą w kwestii opodatkowania dostaw towarów, będących przedmiotem kradzieży. We wcześniejszych latach wyroki sądów w podobnych kwestiach przemawiały na korzyść podatnika.

Oferujemy nasze wsparcie w zakresie procedury należytej staranności w weryfikacji kontrahentów. Przygotowujemy dokładną procedurę oraz instrukcję jej stosowania. W ramach zlecenia przeprowadzamy również szkolenie dla pracowników spółki w zakresie sposobu wykorzystania procedury w praktyce.

Udostępnij

LinkedIn
X
Facebook
WhatsApp
Telegram

Zobacz najnowsze wpisy na blogu:

04.03.2025

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – przełomowy Wyrok TSUE – podstawy do wzruszenia prawomocnych decyzji i wyroków

Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy...
21.02.2025

Możliwość szybszej amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli w niektórych gminach

Wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o CIT oraz ustawy o...
18.02.2025

Podatek wyrównawczy w Niemczech – zbliża się termin na wskazanie spółki odpowiedzialnej za rozliczenie

Obecnie na całym świecie wdrażane i transponowane są przepisy globalnego podatku minimalnego...