Informujemy, że dziś, tj. 27.02.2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak).
Pytanie prejudycjalne
Pytanie prejudycjalne zostało zadane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu i dotyczyło wykładni artykułu 273 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Pytanie to zmierza do ustalenia, czy zgodne z prawem unijnym jest rozwiązanie krajowe, które w przypadku postępowania dotyczącego określenia wysokości zobowiązań podatkowych spółki nie przyznaje statusu strony członkowi zarządu takiej spółki w sytuacji, gdy ta osoba w przyszłości może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki (w ramach odpowiedzialności solidarnej, o której rozstrzyga się w ramach odrębnego postępowania).
Stanowisko TSUE
W Wyroku TSUE uznał, że art. 273 Dyrektywy w związku z art. 325 ust. 1 TFUE, a także prawem do obrony i zasadą proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że: nie stoi on na przeszkodzie uregulowaniom krajowym i praktyce krajowej, zgodnie z którymi osoba trzecia, która może zostać uznana za solidarnie odpowiedzialną za zobowiązanie podatkowe osoby prawnej, nie może być stroną w postępowaniu prowadzonym przeciwko tej osobie prawnej w celu ustalenia jej zobowiązania podatkowego, bez uszczerbku dla konieczności, by ta osoba trzecia w toku ewentualnie prowadzonego wobec niej postępowania w przedmiocie odpowiedzialności solidarnej mogła skutecznie podważyć ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne dokonane przez organ podatkowy w ramach pierwszego postępowania i mieć dostęp do jego akt, z poszanowaniem praw wspomnianej osoby prawnej lub innych osób trzecich.
Znaczenie dla podatników
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wydany przez TSUE Wyrok dotyczy jedynie postępowań dotyczących zobowiązań w podatku VAT, więc to te przepisy krajowe wymagają bezwzględnej zmiany. Nie jest jednak wykluczone, że w obliczu niniejszego Wyroku polski ustawodawca zdecyduje się na całkowitą nowelizację przepisów o odpowiedzialności osób trzecich, które mogą odpowiadać za zobowiązania powstałe także na gruncie innych podatków.
Co ważne, niniejszy Wyrok może być dla wielu podatników podstawą do wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną. Postępowanie może być wznowione jedynie na żądanie strony wniesione:
- w przypadku postępowań podatkowych – w terminie miesiąca od dnia publikacji sentencji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (art. 240 § 1 pkt 11 w związku z art. 241 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej)
- w przypadku postępowań sądowoadministracyjnych – w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji (art. 272 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).
Sentencja orzeczenia nie została jeszcze opublikowana.
Jeśli znajdują się Państwo w grupie podmiotów, dla których niniejszy Wyrok może być podstawą do wznowienia postępowania – prosimy o kontakt. Chętnie wesprzemy Państwa w procesie sporządzenia i złożenia odpowiedniego wniosku.
W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.