Podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiągali przychód:
- co najmniej 3 mln euro, podlegają pod jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Przykładowo dla podatników i płatników z:
- województwa dolnośląskiego będzie to Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
- województwa lubelskiego będzie to Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.
- powyżej 50 mln euro podlegają pod Pierwszego Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
z wyłączeniem spółek cywilnych, podatników i płatników podatku akcyzowego, podatku od gier lub podatku od niektórych kopalin, w przypadku których obowiązują odrębne zasady ustalania właściwości organu podatkowego. Przykładowo dla podatników podatku akcyzowego właściwość miejscową ustala się na podstawie miejsca wykonania czynności lub wystąpienia stanu faktycznego, podlegającego opodatkowaniu akcyzą.
Co roku po sporządzeniu sprawozdania finansowego, podatnik musi samodzielnie zweryfikować, czy przekroczył próg przychodowy w poprzednim roku podatkowym, a następnie poinformować o tym fakcie swój obecny urząd skarbowy do 15 października 2024 r. Zmiana urzędu nastąpi natomiast dopiero od 1 stycznia 2025 r.
Zawiadomienie o zmianie właściwości dotychczasowego organu podatkowego wymaga formy pisemnej, niemniej nie ma urzędowego wzoru takiego zawiadomienia.
Określenie kwoty przychodu
Limit przychodów określony w euro przelicza się na polskie złote zgodnie z kursem euro określonym przez NBP na ostatni dzień roku podatkowego przyjętego przez podatnika.
Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, progi w 2024 r. dotyczące przychodu za 2023 r. są następujące:
- 3 mln euro wynosi: 13 044 000 zł,
- 50 mln euro wynosi: 217 400 000 zł.
Co do zasady przychód ustala się na podstawie sprawozdania finansowego za miniony rok podatkowy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, wykorzystuje się dane z zeznania podatkowego CIT. W przypadku, gdy nie można określić ani na podstawie sprawozdania finansowego, ani zeznania podatkowego, przyjmuje się wartość netto dostawy towarów i usług zgodnie z deklaracją VAT za okres od stycznia do grudnia lub za cztery kwartały danego roku. Do kalkulacji wlicza się dostawy towarów i świadczenie usług zarówno na terenie kraju, jak i za granicą, a także wewnątrzwspólnotową dostawę i eksport towarów.
Zmiana urzędu skarbowego z powodu obniżenia przychodów
Warto pamiętać, że zmiana właściwego urzędu skarbowego następuje również wtedy, gdy warunki dotyczące wysokości przychodów nie są spełniane przez dwa kolejne lata podatkowe. Oznacza to, że jeśli przychody w latach 2022 i 2023 spadną poniżej 50 mln euro (ale będą wynosić co najmniej 3 mln euro), to od 2025 roku podatnik zostanie ponownie przypisany do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, zamiast Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Podobna sytuacja dotyczy podatników, którzy do tej pory byli przypisani do jednego z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, ale w dwóch ostatnich latach podatkowych ich przychody nie przekroczyły 3 mln euro.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami podatkowymi jeżeli potrzebują Państwo pomocy w przygotowaniu zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego lub ustaleniu właściwego urzędu skarbowego.